יום שלישי י"ג באייר תשפ"ד 21/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

הקראט של רשב"י והנעל שלכם

בל"ג בעומר שוררנו: "ושם נברא מעין לו, וחרוב למאכלו", רשב"י ובנו ניזונו שלוש עשרה שנה ממים וחרובים בלבד. ידעתם שניתן למדוד עם הגרגרים את מידת הנעליים?

מ. פרידמן, י"ט באייר תש"ע - 03/05/2010 12:12
לחרוב זרעים רבים, הם מונחים בשורה לאורכו של החרוב. הזרעים קשים וחזקים מאד, יש להם מראה חום כהה עד שחרחר והם עגולים ויפים.

זרעי החרוב נקראים קראט. קראט! 

נשמע לכם מוכר? אז בואו ונעשה סדר, כהרגלנו.

בעברית יש למילה קראט שתי משמעויות. זאת מפני שהיא מבטאת שתי מילים שונות בלועזית. את המילה CARAT   ואת המילה KARAT , שתי מילים ללא קשר, כמעט.

המילה KARAT היא המוכרת לנו מחנות התכשיטים, היא באה לסווג את רמת הנקיות של הזהב. (רק להשכלה כללית, חילקו את רמת טוהר הזהב ל-24 חלקים. זהב 24 קראט, הוא זהב טהור, זהב של 18 קראט יש בו 75% זהב. זהב 14 קראט יש בו 58.5% זהב. זאת כל התורה על רגל {זהב} אחת).

המילה CARAT היא יחידת משקל של דברים קטנים ו/או עדינים. יחידת המשקל קראט שווה לחמישית הגרם. מאה קראט שווים לעשרים גרם וכן על זה הדרך.

מנין לקוחה המידה הזאת? מגרגר החרוב.

משהו מיוחד יש בגרגרי החרוב שכולם שווים במשקלם. לחרוב הגדול ולחרוב הקטן יש גרגירים בגודל ובמשקל שווה. פלאי הבריאה. פעם, כשאבנים או מטילי מתכת או אפילו מטבעות, שמשו ליחידות משקל. היה מציאותו של הקראט מידה למשקל קבוע של חפצים קטנים (בעיקר תכשיטים..)

ועוד טיפ קטן ופיקנטי. גרגירי החרוב, כך אומרת האגדה הם הבסיס לקביעת מספרי הנעליים, ממש כך. סדרו את הקראטים בשורה, הניחו את כף רגליכם במקביל, כמספר הגרגירים, כך מידת מספר הנעליים שלכם.

אפשר לנסות.
 1. 1. העתקה מויקיפדיה:
  מנחם 03/05/2010 13:09
  השימוש בזרעי החרוב מתאים כיוון שפעם חשבו שלכל עץ חרוב, בכל פרי, יש זרעים בעלי אותו משקל בדיוק. בפועל הם שונים במשקלם כמו זרעים אחרים אך כיוון שהם שטוחים, ניתן להבחין בזרעים חריגים בגודלם.