יום ראשון י"ז בסיון תשפ"ד 23/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

גרושין? לא מה שחשבת!

מתי יצאה קריאה מפי מקובלי צפת :"בואו להתגרש!"??? לכל מי שהמושג גרושין מעלה לו אסוציאציות שליליות כדאי לדעת: תמיד יש הפתעות בחיים!

מ. פרידמן י"א באייר תש"ע - 25/04/2010 06:06
גרושין: כך קראו מקובלי צפת לסיוריהם בקברי הקדושים שבסביבות צפת – יציאות להתבודדות לשם לימוד תורה וקבלה ללא מפריעים. כאשר רצו לצאת לסיורים קראו: "בואו להתגרש"! – לצאת אל המגרשים, אל חוצות העיר.

מובא בשם רבי משה קורדובירו מראשי וראשוני המקובלים, שיעץ לתלמידיו: "ויעשה לעצמו גרושין, ויתגרש מבית מנוחתו תמיד כדרך שהיה מתגרש רבי שמעון בר יוחאי וחבריו, ועוסקים בתורה. מה גם אם יכתת רגליו ממקום למקום בלי סוס ורכב עליו נאמר בתהילים "שברו על ה' אלוקיו"".

וכן מספר לתלמידיו על "הגרושין" שעשה יחד עם רבי שלמה אלקבץ – מחבר הפיוט "לכה דודי": "בענין הגרושין שהיינו מתגרשין השדה עם האלוקי רבי שלמה אלקבץ הלוי לעסוק בפסקי התורה, פתאום בלי עיון... והיו הדברים מתחדשים... ומתנות רבות באו אלי בגרושין בחמלת ה' עלי".

את כל אותן ה"מתנות" ההארות והעיונים שזכה להם רבי משה קורדובירו באותם ה"גרושים", הוא קיבץ ואיחד לקונטרס מיוחד שנשא כמובן את השם: "גרושין". כאשר מביא רבי משה קורדובירו פרוש או הסבר בקונטרס זה הוא מקדים: "ויצאנו השדה אל הסלעים להתגרש... ועסקנו בפסוק...".

בספרו "גרושין" שיצא לראשונה לאור בשנת שס"ב (1602) מתאר רבי משה קורדובירו ביקורים שנעשו בין השנים  ש'ח – שי"ח בקברי צדיקים במירון, ביריה, עין זיתים, גוש חלב, שפרעם ועכברא.