יום שישי ב' בניסן תשפ"ג 24/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כוננות בירושלים

כוננות בירושלים לקראת בואם של עולי הרגל, עבודות תשתית נרחבות נערכות בירושלים. הוועדה המארגנת – שלוחי בית הדין

מ. פרידמן י' בניסן תש"ע - 25/03/2010 03:28
לא חפץ הקב"ה להטריח את עמו ולא צווה לעלות לרגל בירושלים בימות הגשמים. שלושת הרגלים הם בעונת האביב, הקיץ והסתיו, שהימים יפים והלילות נעימים להולכים בדרך.

כל החורף היו ישראל עסוקים איש בשדהו ואיש בכרמו, ובהתקרב חודש ניסן החלו מתכוננים לעליה הגדולה לירושלים. מתחילת חודש ניסן היו דרכי ארץ ישראל מצפון ומדרום מלאות באנשים נשים וטף העולים לירושלים.

כדי לדאוג שהדרכים תהיינה נוחות לעולי הרגל, היו שליחי בית הדין יוצאים לתקן את הדרכים שניזוקו בימות החורף וממי הגשמים. הם היו גם פותחים את בורות המים כדי שיהיו מוכנים ומזומנים לשתיה לעולי הרגל.

לא רק שליחי בית הדין היו מתעסקים בצרכי ציבור העולים לרגל, אלא כל יהודי החפץ לעזור לעולי הרגל היה בתקופה זו של סוף חודש אדר מצטרף לעוסקים במלאכה.

בגמרא מסופר על מעשה שקרה בתקופה זו של תכונה בירושלים לקראת העולים לרגל – בזמן שהבורות פתוחים: "מעשה בבתו של נחוניא חופר שיחין (נקרא כך על שם שהיה חופר בורות למים לעולי הרגל) שנפלה לבור גדול, באו והודיעו את רבי חנינא בן דוסא. שעה ראשונה אמר להם "שלום" (חיה היא בתוך המים ושלום לה). שניה אמר להם "שלום" (אל דאגה היא תינצל). שלישית אמר להם – עלתה!

שאלו אותה: מי העלך? אמרה להם זכר של רחלים נזדמן לי וזקן אחד מנהיגו. אמרו לו לרבי חנינא בן דוסא "נביא אתה"? אמר להם: לא נביא אנוכי ולא בן נביא אנוכי, אלא כך אמרתי – דבר שאותו צדיק מצטער בו יכשל בו זרעו?