יום חמישי ח' בניסן תשפ"ג 30/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

ראש חודש ניסן

ראש חודש ניסן מעוטר בהרבה מאד עטרות והוא יום שונה ומיוחד מכל ימות השנה

מ. פרידמן, א' בניסן תש"ע - 16/03/2010 16:20
"אמרו חכמים יום זה נטל עשר עטרות: ראשון למעשי בראשית, ראשון לנשיאים, ראשון לכהונה, ראשון לעבודה, ראשון לירידת אש, ראשון לאכילת קדשים, ראשון לשיכון שכינה, ראשון לברך את ישראל, ראשון לאיסור הבמות, ראשון לחודשים".

א' בניסן – יום מיוחד בהיסטוריה היהודית. אין יום בהיסטוריה בו קרו כל כך הרבה מאורעות במשך השנים כיום א' בניסן:

בשנה השנית לצאת בני ישראל מארץ מצרים חנכו את המשכן בא' בניסן, זה היום בו בחר הקב"ה להתחיל להשרות את שכינתו על עם ישראל ובו ביום נאמרו שמונה פרשיות למשה רבינו. ביום זה נשרפו נדב ואביהוא שהיו גדולים ממשה ואהרן. ביום זה החלו להקריב את קורבנות הנשיאים ביום א' בניסן הקריב את קרבנו - נחשון בן עמינדב למטה יהודה. 

חנוכת בית המקדש השני הייתה אף היא בראש חודש ניסן – א' בניסן, כמו שכתוב:"מילואים הקריבו בימי עזרא כדרך שהקריבו בימי משה". ניצני הגאולה השנייה בימי עזרא ונחמיה החלה בא' בניסן, אז החלו לעלות  גולי בבל הראשונים לירושלים, כנאמר בספר עזרא: "כי באחד לחודש הראשון מהוא יסד המעלה מבבל" וכן בספר נחמיה מסופר שקיבל נחמיה רשות ממלך בבל לעלות לירושלים לבנות אותה שוב ולשקם את חומותיה. 

ביום זה יתחילו להקריב קרבנות מילואים בבית המקדש השלישי שיבנה במהרה בימינו – כמו שכתוב בנבואת יחזקאל;  "כֹּה-אָמַר,ה' ... בָּרִאשׁוֹן בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ, תִּקַּח פַּר-בֶּן-בָּקָר תָּמִים; וְחִטֵּאתָ, אֶת-הַמִּקְדָּשׁ." (יחזקאל מ"ה י"ח)

והלוואי שנזכה כבר השנה.

אמן