יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

כמה טוב שקבלנו את שני לוחות הברית

לוחות הברית – אורם וקדושתם העצומה אינה ניתנת להשגה, והזכות הגדולה היא זה קבלנו אותם מידי משה רבינו מפי הגבורה במעמד הר סיני, הידעתם כי הם היו שוים גם הרבה מאד כסף?

מ. פרידמן כ"א באדר תש"ע - 07/03/2010 06:11
כמה באמת היו יקרים הלוחות? יש מספר דעות וכמה מפרשים הדנים בענין.

בתורה נאמר: "שְׁנֵי לֻחֹת הָעֵדֻת לֻחֹת אֶבֶן כְּתֻבִים בְּאֶצְבַּע אֱלֹהִים" (שמות פרק ל"א, יח).

בפשטות ניתן היה לשער כי הלוחות היו עשויים מסוג של סלע כפי שכתוב "לוחות אבן",

על פי המיקום המשוער של הר סיני ניתן היה להעריך כי מדובר בגרניט. אך חז"ל מגלים לנו כי הלוחות היו עשויים מאבן יקרה דווקא, ומשה התעשר מכך שלקח לעצמו את השבבים של מה שפסל. "מחצב של ספיר גילה לו הקב"ה בתוך אהלו ומשם העשיר". ‏(מדרש רבה, קהלת)

‏‏ובמקום אחר "שנאמר ידיו גלילי זהב, מעולפת ספירים" - שהיו של סנפרינון‏‏‏. (מדרש תנחומא עקב)

ההסבר של חז"ל הוא שהדבר המקודש ביותר בעולם, צריך היה להעשות מאחד החומרים היקרים ביותר שבנמצא. מה עוד שצבעו התכלכל של אבן הספיר אמור להזכיר את צבעו של כסא הכבוד כמתואר בסמוך למתן תורה ובמעשה מרכבה‏‏.

ואחרי הכל נחקוק לנגד עינינו את דבריו של נעים זמירות ישראל: 'טוב לי תורת פיך מאלפי זהב וכסף'.