יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

פלפל ירושלמי

אתה ירושלמי? – אפשר לבדוק זאת לפי מבחן IQ! מי רוצה דירה בירושלים?...

מ. פרידמן, י"ח באדר תש"ע - 04/03/2010 06:00
חכמתם של אנשי ירושלים נודעת ומפורסמת. פעם אם אמרת "אני ירושלמי" היית נתקל במבטי הערצה וכולם היו מטים אוזן לדברי חכמתך. "בכל מקום שהיה אחד מבני ירושלים הולך במדינה היו מציעים לו קתדרא לישב עליה ולספר חכמתו " (איכה רבה א')

סיפורים רבים ישנם על פיקחותם וחריפותם של אנשי וילדי ירושלים:

מעשה ברבי יהושע שנכנס לעיר (ירושלים) ומצא תינוקת עומדת וממלאה מן העין אמר לה: השקיני מים. אמרה לו: לך ולחמורך. כיון ששתה ופנה לילך אמר לה: ביתי, עשית כמעשה רבקה. אמרה לו: אני עשיתי כמעשה רבקה ואתה לא עשית כמעשה אליעזר" (שנתן לרבקה מגדנות ותכשיטים) (איכה רבה א')

מסופר על אדם שהחליט שהוא מעוניין לנסות ולבדוק האם אכן קביעה זו נכונה או שמא סתם שמועה. הוא הלך במרכז ירושלים ופנה לאיזה ילד, ילד ירושלמי, ושאלו:  כמה זמן אורכת הליכה מכאן לכותל המערבי? הילד ענה מיד: מאין לי לדעת? האיש המשיך ללכת וחשב לעצמו: על מה ולמה אומרים שהם נבונים?! אני לא רואה כאן שום תבונה מיוחדת. ילדים רגילים לחלוטין. לפתע קרא אחריו הילד: 'חצי שעה בדיוק'. קרא האיש לילד ושאלו: מדוע לא ענית לי מיד אם ידעת את התשובה? ענה הילד: כיצד יכולתי לענות לך והרי לא ידעתי מה קצב ההליכה שלך?! אמר האיש:...אלה ילדים חכמים'!