יום שלישי י"ח בתשרי תשפ"ד 03/10/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

בן 12 לבר מצווה?

השבת שבה מצויין מספר שיא של 'עליות לתורה', חלה מדי כמה שנים בחודש אדר, בו מדי כמה שנים מספר שיא של בר מצוות (סטטיסטית). בשנת ה'תש"ע זה קרה. מתי יקרה שוב ולמה?

מ. פרידמן י"ב באדר תש"ע - 26/02/2010 06:00

ובמיוחד בשבת החולפת אז עלו לתורה חתני בר מצוות שיחגגו במשך השבועיים הקרובים


שבת מיוחדת שבה נצפה מדי כמה שנים מספר שיא 'עליות לתורה', הנה שבת שלפני שבת זכור בשנה שעומדת במרחק של 12 שנים משנה מעוברת, בה שני חודשי אדר. בשנת ה'תש"ע (השנה) זה קרה, לילידי שנת ה'תשנ"ז.


מבחינה סטטיסטית, בחודש אדר שמצויין בשנה ה-13 לשנה מעוברת, חוגג מספר כפול של נערים את חגיגת בר המצווה שלו מבכל חודש רגיל, ומשום כך: כל אותם אלו שנולדו במשך חודשיים ( אדר א' ואדר ב') יחגגו את הבר מצווה באותו החודש. מה גם, שהדבר יגרום של חתני בר מצווה העולים לתורה בשלוש שבתות בלבד – משום שבשבת זכור אין מעלים חתני בר מצווה לתורה.


הצפה כזו של בר מצוות צפויה גם בשנת תשע"ג, בה יחגגו בר מצווה ילידי שנת תש"ס.


דבר מעניין נוסף שיכול לקרות רק בחודש אדר: נער בר מצווה ייכנס לעול תורה ומצוות לפני שבאמת מלאו לו 13 שנים, ויוכל אף 'לעקוף' בכך את חברו, שנולד כחודש לפניו.

כיצד?


ילד שנולד בב' אדר ב', למשל, יהפוך להיות נער 'בר מצווה' שבוע לפני ילד שנולד כשלושה שבועות לפניו, באדר א'.

ונתון ברור נוסף, שיכול להתאפשר רק באדר: שני ילדים שנולדו בהפרש של חודש ימים יחגגו את הבר מצווה באותו היום (לדוגמא תינוק שנולד בא' אדר א' תשנ"ז ותינוק שנולד בא' אדר ב' תשנ"ז יחגגו שניהם את הבר מצווה בא' באדר תש"ע )
שירבו מצוות בישראל...