יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

מילים עם ריח נפתלין

מי מביניכם, אזרחים ארצישראליים, יודע מה פירוש המילה "טראסק"? מי מזהה את המילה "פבריקה"? שלא תטעו לחשוב, אנו עוסקים בעברית צחה נוסח שנות התר"ס!

א.בראך ד' באדר תש"ע - 18/02/2010 06:01
מי  מביניכם, אזרחים ארצישראליים, יודע מה פירוש המילה "טראסק"? מי מזהה את המילה "פבריקה"? למי המילים "חד גדיא" אומרות משהוא מעבר לפיוט הנאמר בשעות הקטנות של ליל הסדר? הותיקים בינינו אולי זוכרים מהי כוונת המושג "בית עין"... שלא תטעו לחשוב, אנו עוסקים בעברית צחה נוסח שנות התר"ס!

העברית המדוברת  עוברת שינויים בלתי פוסקים. מדי  תקופה מעדכנת האקדמיה ללשון מושגים חדשים-ישנים המקבלים אישור רשמי להיותם חלק אינטגרלי מן השפה העברית. טענה שכיחה הנשמעת מפי ראשי מערכת החינוך הכללי קובלת על כך שרבים המקרים בהם המורים אינם מבינים את ניסוח התשובות של התלמידים, זאת בשל ריבוי מטבעות לשון הנהירות לתלמידים, ולהם בלבד.

בואו ונערך בצוותא הכרות עם מספר מילים בהם דיברו אלו שהתיימרו "לגאול" את שפת לשון הקודש ולהפכה ל"שפה עברית מתורבתת":

חד גדיא – כלא

פבריקה – מפעל

עלים – דפים

בית עין – משקף

אקונומיקה - חסכנות

לקינוח, קטע שנכתב  על ידי אחד מסופרי אותה תקופה של תחילת המאה העשרים:

"לא תטחרו? – דיכי, סיפור בלא בושה לומר, גיבור ממך, עמד היות – אלו נערים ישכם כמותכם, הידין בתכף לזו זו – יא! אדהכי! האידנא שבו על ידי, היכמה שניכם קוזקים נאים, גלל כן – דיכי הרי ישן היה לחדא לחדא – זו לזו זו מלאכה, באפשר לאמר! – הוציאו לי הדלי, כאשר אנוכי, פלי דבר, הרי לי שעה מוכה מעלה ומעלה, כמה בי כוחי, כמה כאשר רגז כלומר יצא בין האיכרים, הכי כך הכי, אכדין משמע אין אדמה לעם, לחוד, עמד היות, לפריצים, והכי זה צד כך? ולא ידע הרי, דיכי הלכה, הרי בלי מדעו נעשה הכל, כאשר אומרים לו שם מילים שונות, מביעים, כלומר: והוא בלי ידע ,מבלי יוכל שמע, לידע כלום"

עברית אוטנטית בהתגלמותה  - תרתי משמע. ולקוראים פתרונים.