יום שני י"ד בניסן תשפ"ד 22/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

גשם לך

יהיו הרבה גשמים השנה? תלוי כמה פעמים יצאו יהודים לקניות ברחובות שטופי השמש או המים. מה הקשר?

א.בנימין ז' באדר תש"ע - 21/02/2010 06:01
מה  מביא את הכהן הגדול, בצאתו בשלום מקודש הקודשים, בעיצומו של היום הקדוש, לבקש: "ולא תכנס לפניך תפילתן של עוברי דרכים לעניין הגשם"? מה הפחד הנורא מפני זעקתם של עוברי דרכים?

בעת שעוברי דרכים  נתקעים בגשם ובבוץ בדרכם, הם מתפללים  שיפסק הגשם. עלינו לזכור שמדובר בתקופה בה לא היו אמצעי הגנה ומקומות  מחסה נגישים. אם היה אדם באמצע  דרכו והחלו לרדת ממטרים מצבו היה  ביש, וממילא תפילתו היא מתוך קירות  ליבו בהכרה מציאותית שרק ה' יכול לעזור  לו בהפסקת הגשם, ואין שום כח אנושי בעולם שבאפשרותו לחלצו מהבוץ ולאפשר המשך נסיעה תקינה.

וכיון שבאין מוצא חש האדם בכל ישותו שהוא ביד ה' לבדו הרי שגם התפילה יוצאת מלב טהור באמונה ובתלות חושית ממש, ותפילה כזו בוקעת רקיעים ומגעת עד כסא הכבוד. לכן נאלץ הכהן הגדול להתפלל שלא תתקבל תפילתם של עוברי דרכים,  שהרי תמיד מצויים עוברי דרכים המתפללים להפסקת הגשם, ואם תתקבל תפילתם הלא יחסר גשם בארץ.