יום ראשון י"ח באייר תשפ"ד 26/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

קפיצה קטנה לבבל

לפי דברי חז"ל, יחד עִם עַם ישראל גלו אל גלות בבל גם מאות מיני בעלי חיים אשר שבו עימם לארץ ישראל, מלבד דג אחד, אשר עתיד לשוב לעתיד לבוא

נ.ליברמן ט' באדר תש"ע - 23/02/2010 06:01
על פי דברי חז"ל בתלמוד הירושלמי, גלו יחד עִם עַם ישראל לגלות בבל, כשבע מאות זנים של דגים טהורים, ושמונה מאות מיני חגבים - טהורים אף הם, ועוד מספר עצום של עופות.

לאחר שבעים שנה, כאשר שבו בני ישראל לארצם, להקים את בית המקדש השני, שבו עימם כל אותם מיני דגים, אשר עברו באמצעות מי התהום את הדרך היבשתית שבין ארץ ישראל לבבל, ששכנה בסביבות עיראק של ימינו.

עם זאת, זן אחד של דגים נותר בגלות בבבל, והוא דג ה'שיבוטא', הדג הנזכר בתלמוד כדג שאותו מלח רבא, מאמוראי בבל, לכבוד השבת, ואשר ילתא, ביתו של ריש גלותא תלתה בו את ה'גרסה המותרת' של איסור אכילת בשר 'דבר אחר'.

"אמר רבי חנינא בריה דר' אבהו: שבע מאות מיני דגים טהורים ושמונה מאות מיני חגבים טהורים ולעוף אין מספר כולם גלו עם ישראל לבבל וכשחזרו כולם חזרו עמהן, חוץ מן הדג הנקרא שיבוטא. ודגים היאך גלו? ר' חונה בר יוסף אמר: דרך התהום גלו ודרך התהום חזרו" (תלמוד ירושלמי, מסכת תענית, דף כ"ה, עמודים א'-ב'.)