יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

שמור וזכור בדג אחד

לדעת רבותינו ישנו דג אשר שומר שבת בשם 'שיבוטי', לאחרונה נטען כי נתגלה דג זה, לדעת המדרש הדג גלה לבבל ויחזור בימות המשיח

נ.ליברמן ל' בשבט תש"ע - 14/02/2010 06:01
לפי דעת חלק מרבותינו, המובאת בכמה מקומות, ישנו דג אחד אשר שובת בשבת, ואינו שוחה ביום השביעי. לחלק מן הדעות שמו 'שיבוטי', ויש האומרים כי הוא דג ה'שיבוטא', ממשפחת הקרפיונים אשר התגלה לאחרונה.

דעה זו, באשר לשביתתו בשבת, הינה דעתו של הרד"ק, רבי דוד קמחי (ד'תתק"ך, 1160- ד'תתקצ"ה, 1235) האומר כי  "יש דג אחד בים, שאינו שוחה ביום השבת, והוא נח כל היום סמוך ליבשה או לסלע" את הדברים האלו מביא גם כן ספר 'שבט מוסר' בפרק י"א לרבי אליהו הכהן מאיזמיר בשם ה'אפודי'.

שמו של דג זה נידון בשני מקומות נוספים, כאשר בשניהם ישנה זיקה לשם ה'שבת': בילקוט ראובני (בראשית ב', ב') מובא כי שמו 'שבת', משום ששובת בשבת, דעה זו מובאת בשם ה'סודי רזיא' לרבי אלעזר מוורמיזא, תלמידו של רבי יהודה החסיד.

לעומת שם זה, לדעת רבי בנימין שמואל זלווינסקי בעל ה'מגדים חדשים', שמו של הדג הינו 'שבוטי', משום שבערבית 'שבוטי' הינו שבת, והדג מכונה כך משום ששובת ביום השבת.

דג זה, לדעת ה'פרי מגדים' מלח רבא בערב שבת, כפי שמובא בגמרא, מסכת קידושין, דף מ"א, עמוד א': "דרב ספרא מחריך רישא רבא מלח שיבוטא".

דג השיבוטא נזכר פעמים נוספות בחז"ל, אם כי לאו דווקא בהקשר של דג אשר שובת בשבת. דג זה מובא כמי שטעם מוחו הוא כטעם בשר דבר אחר, ואשר אכילתו מרפאה צהבת.

לאחרונה  נעשה נסיון לזהותו כדג ממשפחת הקרפיונים ממין ה'ברבוס', אך ישנן דעות שונות לגבי זיהויו כיום, ולגבי ההגיה המדוייקת של שמו. לעומת דעות אלו, לדעת המדרש גלה הדג עם גלות בבל ויחזור רק לעתיד לבוא.