יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

שלוש פעמים שתיים

במקום אחד בתנ"ך מופיע צמד של שתי מילים, שלוש פעמים ברציפות!

נ.ליברמן כ"ח בשבט תש"ע - 12/02/2010 06:02
במקום אחד בתנ"ך מופיע צמד מילים שלוש פעמים ברציפות.

הרצף מופיע בספר ירמיהו, פרק ז', פסוק ד': אַל תִּבְטְחוּ לָכֶם אֶל דִּבְרֵי הַשֶּׁקֶר לֵאמֹר  הֵיכַל יְהוָה הֵיכַל יְהוָה הֵיכַל יְהוָה הֵמָּה".

חזרת שלוש הפעמים על הביטוי 'היכל ה', המכוון אל בית המקדש, מתארת את דברי עם ישראל, כביכול, אשר בטוחים כי היכל ה', בית המקדש שקיים, לא ייחרב. לכן מגיעה הנבואה בפסוק זה מאת ה' אל ירמיהו הנביא, שיאמר לעם ישראל כי לא יבטחו כל כך בקיומו לעד של בית המקדש, אלא באם יעשו תשובה מחטאיהם.

מקרה דומה אך שונה, מצוי בתפילת שחרית, בו חוזר הפסוק בן ארבע המילים על עצמו פעמיים, ורצף זה מלווה גם בתרגום הפסוק לארמית, כך שאותה המשמעות חוזרת על עצמה שלוש פעמים.

הפסוק, אשר מקורו בחומש שמות, פרק ט"ו, פסוק י"ח: 'ה' יִמְלֹךְ לְעֹלָם וָעֶד'. הינו הפסוק שלפני האחרון בשירת הים, הנאמרת בכל בוקר בתפילת שחרית, כפי שהיא מופיעה בפרשת בשלח שבחומש שמות, מלבד הכפלת הפסוק המדובר ותרגומו לארמית 'ה' מלכותא קאם לעלם ולעלמי עלמיא'.