יום חמישי י"ז בכסלו תשפ"ד 30/11/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

עורו ישנים

סם ההרדמה נחשב לסממן של הרפואה המוזרנית. האמנם? ואולי בגמרא כבר הכירו אותו הרבה קודם?

א. בנימין כ"ג בכסלו תש"ע - 10/12/2009 16:21

קרפורד וו. לונג וויליאם מורטון – שני רופאים בעלי מוניטין בינלאומי בזכות תגליתם הגדולה בדבר אפשרות הרדמה. האמנם ההרדמה הרפואית לשם ניתוח בוצעה לראשונה לפני כ-170 שנה?


העת החדשה מתאפינת בתגליות רבות. מהחשובות שבהן – אפשרות הרדמה בשעת ניתוח. עד לשנת 1842 היו הניתוחים מלווים ביסורים נוראיים. בשנה זו חל מפנה והרופא האמריקני קרפורד וו. לונג הרדים לראשונה לשם ניתוח. בזאת קנה לעצמו תהילת עולם – בולים עם דיוקנו, פסלים לזכרו, ומוסדות רפואיים בארה"ב הקרויים על שמו.


האמנם ההרדמה הרפואית הראשונה לשם ניתוח בוצעה לראשונה לפני כ-170 שנה?


הישנו כח בבריאה שלא היה ידוע לחכמי ישראל בימי קדם?


לא מפתיע לגלות  בגמרא בבא מציעא פג: אודות הניתוח שבוצע בגופו של רבי אלעזר, בנו של רבי שמעון בר יוחאי: "אשקיוהו סמא דשינתא (השקוהו סם שינה), ועיילוהו (והכניסוהו)... וקרעו לכרסיה (ופתחו את בטנו) הוו מפקי מיניה דיקולי דיקולי דתרבא...(והוציאו ממנו סלי שומן. דיקולי=סלים).


הנה לנו תיעוד  מפורש של ניתוח בהרדמה כללית לפני כ-1800 שנים.