יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

פומבדיתא, עמל פה

בשמה של המפוארת מישיבות ישראל לאורך ההסטוריה, בה עסקו גדולי האמוראים והגאונים בעמל התורה, המכונה 'עמל פה', מסתתרת המילה 'פה' בשפה הארמית.

נ. ליברמן כ"א בחשון תש"ע - 08/11/2009 05:35
שמה של ישיבת פומבדיתא, אשר הינה מן הידועות שבישיבות ישראל לאורך ההסטוריה היהודית, ואשר בה נערך התלמוד - הגמרא, הינו התיאור בערבית למקום שבו הוקמה, על גדות נהר ה'בדיתא'.

נהר הבדיתא הינו אחד מיובלי נהר הפרת, החוצה מדינות שונות ביבשת אסיה, ביניהן את עיראק, שבאזורה שכן המרכז הבבלי.

העיר, אשר שכנה בפי הנהר נקראה 'פום-בדיתא', כלומר: על פי נהר הבדיתא, כאשר המילה 'פום' בערבית מתפרשת כ-'פה' בעברית, ובה הוקמה על ידי רבי יהודה הישיבה הגדולה שנקראה על שם העיר 'ישיבת פומבדיתא'.

אך סמלי הוא, כי בשמה של הישיבה נרמזת  מהותה: לימוד התורה, אשר הינו החלק הנבחר שבעמל פה, כמאמר חז"ל (פרק חלק, מסכת סנהדרין, דף צ"ט, עמוד ב'): "'אדם לעמל יולד', אמר רבי אליעזר איני יודע אם לעמל פה, אם לעמל מלאכה כשהוא אומר 'נפש עמלה עמלה לו, כי אכף עליו פיהו', הוי אומר לעמל פה, ועדיין איני יודע אם לעמל תורה אם לעמל שיחה, כשהוא אומר 'לא  ימוש ספר התורה הזה מפיך והגית בו יומם ולילה', הוי אומר לעמל תורה".

כמו כן, לימוד התורה מכונה קול, המופק מן הפה, כמאמר חז"ל על הפסוק: "...הַקֹּל קוֹל יַעֲקֹב וְהַיָּדַיִם יְדֵי עֵשָׂו" (חומש בראשית, פרק כ"ז, פסוק כ"ב) כאשר קולו של יעקב - לימוד התורה, חזק, רפות ידי עשיו.