יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

שובו בנים שובבי"ם

התקופה שבין כשבועיים לאחר חנוכה, לבין קרוב לראש חודש אדר,

נ. ליברמן כ"ז בכסלו תש"ע - 14/12/2009 06:03
התקופה שבין כשבועיים לאחר חנוכה, לבין קרוב לראש חודש אדר, מכונה תקופת השובבי"ם. שם התקופה הינו ראשי התיבות של שש הפרשיות הראשונות שבחומש שמות, הנקראות בשבועות אלו, והן; שמות, וארא, בא, בשלח, יתרו, משפטים,  משך תקופת השובבי"ם כחודש ומחצה.

ימי השובבי"ם מסוגלים לכפרת עוונות, ומונהגים בהם מנהגי התעלות שונים, כתעניות בימי שני וחמישי, תענית יומיים רצופים, תעניות דיבור, וכן, קביעת סדרי לימוד ותפילה מיוחדים.

בשנה מעוברת, תקופת השובבי"ם מתפרשת על חודשיים, ומכונה שובבי"ם ת"ת, באשר נוספות שתי השבתות,  פרשות; תרומה ותצווה.

בימי השובבי"ם המסוגלים לתיקון, נאמרת ע"י קהילות מקובלים תפילת 'עננו' מאת הרש"ש, (רבי שלום שרעבי) וכן תוקעים בשופרות לעורר את הנפש לתשובה.

בחסידויות שונות הונהגו סדרי לימוד מיוחדים לימי השובבי"ם, כך אצל חסידי סלאנים נוהגים ללמוד סדרי לימוד של חמש שעות רצופות ללא הפסק, מנהג שרווח בעוד כמה קהילות וישיבות חסידיות, בצאנז נוהגים להגיד בצוותא וברוב עם מידי יום חמישי אחה"צ את כל ספר התהילים, ולאחמ"כ את פרשת הקטורת.