יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

קדיש יתום

ארבע פעמים בכל 100 שנה נקראת קריאת התורה, שבה נזכר התאריך המדויק, בו היא נקראת, על ידי אחד מצאצאי נשוא הקריאה

נ. ליברמן כ"ו בחשון תש"ע - 13/11/2009 06:08
ארבע פעמים בכל 100 שנה נקראת קריאת התורה, שבה נזכר התאריך המדויק, בו היא נקראת, על ידי אחד מצאצאי נשוא הקריאה.

הקריאה המדוברת, אשר בחלק השני בפרשת מסעי  מתארת את פטירתו של אהרון הכהן ביום א' באב, בשנה הארבעים לצאת בני ישראל ממצרים.

ארבע פעמים בכל 100 שנים, נוצר עיתוי מיוחד, בו חלה שבת פרשת מסעי בתאריך א' באב, המופיע בפרשת השבוע, (מסעי) והשנה היא אף שנה מעוברת, כך שבעליית הכהן לתורה, נכלל הפסוק אודות פטירתו של אהרון, ראש משפחתו בדיוק ביום ה'יארצייט'.

עיתוי מורכב שכזה חל, כאמור, רק ארבע פעמים במאה שנה, כשהפעם האחרונה בה חל היה בשנת ה'תשס"ח (2008), והפעם הבאה עתידה להיות בשנת ה'תתי"ב (2052).

מקרה מורכב פחות, ובשל כך אף נדיר פחות בהקשר לעליה זו, חל כעשרים פעמים במשך מאה שנים, אחת לכל כחמש שנים, ובשנה מעוברת, ואשר בו נקרא הפסוק, ובו תיאור פטירת אהרון הכהן, אשר היה הכהן הראשון, ואשר כל הכהנים הינם מצאצאיו, דווקא בעלייתו של הכהן, אך לא ביום היארצייט.

מקרה זה אף הוא יכול להתרחש רק בשנה מעוברת, מפני שבכל שנה רגילה פרשיות מטות ומסעי נקראות ביחד באותה השבת 'שבת פרשת מטות-מסעי', כך שהפסוק המדובר הינו באמצעה של קריאת התורה ואינו נקרא בעלייתו של הכהן. מה שאין כן בשנה מעוברת, שבה שבת פרשת מסעי חלה שבת לאחר שבת פרשת מטות, ואז, כאמור, נופלת הקריאה בחלקו של הכהן קריאת פסוק ל"ח שבפרק ל"ג בחומש במדבר: "וַיַּעַל אַהֲרֹן הַכֹּהֵן אֶל-הֹר הָהָר עַל-פִּי יְהוָה וַיָּמָת שָׁם  בִּשְׁנַת הָאַרְבָּעִים לְצֵאת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם בַּחֹדֶשׁ הַחֲמִישִׁי בְּאֶחָד לַחֹדֶשׁ".

יום פטירתו של אהרון הכהן הינו ה'יארצייט' היחיד, הנזכר בתורה.
 1. 2. אין קשר בין חיבור מטות מסעי לשנה מעוברת!
  צעיר כ 16/11/2009 13:42
  זה תלוי כמה שבתות יש בין שבועות לי"ז בתמוז!
 2. 1. מדוע אחת לחמש שנים?
  איש מזרע אהרן 13/11/2009 07:56
  התדירות של שנה מעוברת היא אחת לשנתיים או שלוש!