יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

מעגלים קצוות

צורת הלוחות המקובלת ביותר בעולם היהודי אינה נכונה, ומקורה לועזי

נ. ליברמן י' בכסלו תש"ע - 27/11/2009 06:01
בבתי כנסת רבים מופיעה צורת לוחות הברית כמלבן, המעוגל בקצהו. צורה זו אינה יהודית וחדרה דרך הספרות ואומנות ימי הביניים אף ליהדות.

על פי דברי חז"ל בנוגע ללוחות, המופיעים במקומות שונים בגמרא, כבמסכת בבא בתרא, דף י"ד, עמוד א': "והלוחות ארכן ששה ורחבן ששה ועביין שלשה" נהיר, כי צורת שני הלוחות יחד היתה רבועה. דברים אלו מופיעים במקורות נוספים כ- תלמוד הירושלמי, מסכת שקלים דף כ"ה עמוד א' ובמדרש רבה, במדבר, פרשה ד'.

באף לא אחד מן המקורות היהודיים מופיע כי הלוחות היו מעוגלים בקצותיהן, מה שאין כן לגבי צורתם הרבועה, (אף של שני הלוחות יחד) לה אנו מוצאים דיעה שונה בתלמוד ירושלמי, מסכת סוטה, דף ל"ו עמוד א' היא מופיעה כמלבנית, עם תיאור הלוחות באורך של שישה טפחים וברוחב של שלושה בלבד.

‏טעות זו, כמו טעויות רבות אחרות, הנובעות מפישוט שגוי של דברי המקרא, ללא עיגון והסתמכות על דברי חז"ל, חדרה עם השנים לפולקלור היהודי כממצא ברור, אשר מעטים היודעים שאינו נכון. הסיבה לכך נעוצה בעובדה, כי בעת התפתחות האומנות בימי הביניים, רוב הציורים, אשר פישטו את דברי המקרא נוצרו על ידי אמנים נוצרים, אשר בנו את איוריהם על פי הבנתם המוטעית.
 1. 2. הרבי מליובאוויטש פעל רבות לשרש את הטעות הנפוצה של צורת שני לוחות הברית המעוגלים בקצוות. [לל"ת]
  משה 29/11/2009 10:20
 2. 1. בחב"ד מקפידים על כך
  יצחק 28/11/2009 21:26
  הרבי מחב"ד עורר רבות על העניין, ואכן בכל הפירסומים של חב"ד לוחות הברית מרובעות מכל הצדדים.