יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

יורה יורה

צומת סומך, אשר בה עובר כביש 70 שבצפון ישראל קרויה על שם מאורע הסטורי בן 1865 שנה

נ. ליברמן ח' בכסלו תש"ע - 25/11/2009 06:07

צומת סומך, אשר מצוי בצפון ארץ ישראל, קרוי על שם הסמיכה לרבנות שערך במקום רבי יהודה בן בבא לחמשת התנאים: רבי מאיר, רבי יהודה, רבי שמעון בר יוחאי, רבי יוסי ורבי אלעזר בן שמוע (ורב אויא מוסיף אף ר' נחמיה) בשנת ג'תתק"ד. (144)


את הסמיכה הזו ערך רבי יהודה בן בבא, מתוך מסירות נפש בין שני היישובים: 'אושא' ו'שפרעם', מפני גזירת הרומאים, ששלטו אז בארץ, כי: "כל הסומך ייהרג, וכל הנסמך ייהרג, ועיר שסומכין בה תיחרב, ותחומין (תחומי העיר) שסומכין בהן ייעקרו". לפיכך, על מנת שלא תיפסק תורה מישראל, וכן, על מנת שלא לסכן רבים, בחר רבי יהודה לערוך את הסמיכה בין שני הרים, שתי עיירות ושני תחומי שבת, שם סמך את תלמידיו הגדולים, אשר הרבו תורה בישראל.

רבי יהודה בן בבא היה אחד מעשרת הרוגי מלכות, כאשר הרומאים גילו את דבר הסמיכה, לא עזבוהו עד שדקרו את גופו בשלוש מאות חניתות של ברזל, ונעשה גופו מחורר כנפה, כפי שמתואר במסכת סנהדרין, דף י"ד עמוד א': "כיון שהכירו אויביהם בהן, אמר להן: בניי רוצו, אמרו לו, רבי מה תהא עליך? אמר להן, הריני מוטל לפניהם כאבן שאין לה הופכים, אמרו: לא זזו משם עד שנעצו בו שלש מאות לונביאות של ברזל ועשאוהו ככברה".

הצומת, הסמוך למקום הסמיכה, שהודות לה לא נשתכחה תורה מישראל, מצוי כיום ליד העיר 'שפרעם', ובסמוך לקיבוץ בעמק זבולון, הסמוך לקרית אתא  והקרוי 'אושה'. שני היישובים שוכנים בסביבות מקום היישובים הקדומים הנזכרים בגמרא ונושאים את שמותם.

קברו של רבי יהודה בן בבא, מצוי, על פי המסורת, בעיר שפרעם.

  קברו של רבי יהודה בן בבא בשפרעם  []
  []

 1. 1. צומת סומך
  יוסף 25/11/2009 16:24
  בס"ד
  לידו מצוי בית עלמין שבקבריו הנושקים לכביש טמונים בד"כ אנשים שלפנים היו קוברים מחוץ לגדר. וראיתי שם מצבות עם תמונות ר"ל כמו קברים של עכו"ם ר"ל.