יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

ותיק ותיקין

מניין הוותיקין הגדול ביותר בעולם מתקיים, באופן לא מפתיע, במקום הקדוש ביותר בעולם - ירושלים, ומונה מאות מתפללים

נ. ליברמן כ"ט בחשון תש"ע - 16/11/2009 06:08

מניין הוותיקין הגדול ביותר בעולם מתקיים שנים רבות ברציפות בבית כנסת בירושלים.


בבית הכנסת 'אור הנעלם' של חסידי ברסלב, השוכן ברחוב סלנט 36 בשכונת מאה שערים, הקרובה למרכז העיר, מתקיים המניין בכל יום מימות השבוע, כולל שבתות, כשמספר המשתתפים בו עומד על יותר ממאתיים.

כינוי המניין, 'ותיקין' הינו, למעשה כינוי המתפללים שבו, על פי מקורה של תפילה זו בתלמוד הבבלי. שם דנים חז"ל ב'ותיקין', שהם קדמונים חכמים אשר היו מסיימים את ברכות קריאת שמע סמוך לשעת הנץ החמה, וכך מסמיכים גאולה, שהיא ברכת 'גאל ישראל', לתפילה, שהיא תפילת שמונה עשרה.

מקור תפילת ותיקין, שהינה תפילת שחרית מוקדמת, בה נעמד הציבור לתפילת העמידה (תפילת שמונה עשרה) בדיוק בזמן הנץ החמה, ועל מנת 'להסמיך גאולה לתפילה' נקראת בה קריאת שמע סמוך לזמן הנץ החמה (רגע זריחת השמש, בו זריחתה מתחילה להיגלות מעל קו האופק) נמצא בגמרא, במסכת ברכות, דף כ"ו, עמוד א': "דאמר רבי יוחנן ותיקין היו גומרים אותה (את קריאת שמע) עם הנץ החמה, כדי שיסמוך גאולה לתפילה ונמצא מתפלל ביום".

חז"ל האריכו רבות בחשיבות תפילת וותיקין, ומדבריהם, מי שמתפלל כך, ומסמיך גאולה לתפילה, אינו ניזוק כל היום.

מנייני הותיקין של חסידות ברסלב מתקיימים מוקדם ביותר, על מנת להגיע בדיוק בזמן לשעת הנץ החמה, משום מנהגם להאריך ביותר בתפילה.

 1. 1. מחאה ותיקון
  חסיד ברסלב 23/11/2009 11:55
  הנסיון לחבר את בעל ה"פתק" בתמונה ובכותרת למנין הותיקין בבית הכנסת של חסידי ברסלב במא"ש מרגיז ומקומם. כידוע לכם כל רבני ברסלב ללא יוצא מן הכלל יצאו נגד ה"פתק", ואיזכורו גורם להם צער רב. בית הכנסת המדובר בכתבה וכל מתפלליו ורבניו הוא ההיפך הגמור מכל רעיון ה"פתק" ומפיציו. יהיה מן היושר להוריד את התמונה ואת הכותרת הלגלגנית. יש מספיק תמונות של בית הכנסת הנ"ל, והכותרת "ייראוך עם שמש" (תהלים ע"ב ה', ברכות ט:) מתאימה הרבה יותר.