יום חמישי כ' באדר א תשפ"ד 29/02/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

היהודי הנודד והמודד

האטלס המהימן הראשון שבו השתמשו מגלי ארצות לפני מאות שנים שורטט על ידי יהודי, כרוב האטלסים בימי הביניים, אשר שורטטו על ידי יהודים, בשל העובדה כי העם היהודי הוא עם נודד

נ. ליברמן כ"ד בחשון תש"ע - 11/11/2009 06:00
האטלס שבו השתמשו כריסטופר קולומבוס במסעו שהסתיים בגילוי אמריקה, ומגלי ארצות נוספים היה האטלס הקטלוני, אשר שורטט על ידי יהודי.

בתקופת המאה ה-13 שרטטו אברהם קרסקה ובנו, יהודה, את האטלס הגדול והמהימן ביותר באותה התקופה. משפחת קרסקה ישובה היתה בפלמה דה מיורקה, העיר הגדולה במיורקה - אי גדול הסמוך לממלכת ספרד. ומפני שמיורקה משוייכת לחבל קטלוניה, כונה האטלס שיוצר במקום על ידי המשפחה, בשם 'האטלס הקטלוני'.

באטלס יהודי זה השתמשו מגלי ארצות כ'וסקו דה גמה', אמריגו וספוצ'י, וכאמור גם כריסטופר קולומבוס, במסעו למציאת דרך ימית חדשה להודו, שבסופו גילה, למעשה, את יבשת אמריקה.

ממאפייניו הבולטים של העם היהודי - היותו נודד ומאוחד, היו הסיבה לכך שדווקא היהודים יכלו לשרטט מפות של מקומות וארצות בעולם, שבהם לא בקרו מעולם. משום כך נחשב גילוי אמריקה לתגלית שרב המאפשרים למסע גילויה, נוצרו בידי יהודים, דווקא.

כך גם היה במקרה של ה'אטלס הקטלוני', ששורטט בתקופה שבה היה ליהודים מונופול על שרטוטי המפות. משפחת קרסקה, אשר ישבה בעיר הנמל, פגשה סוחרים יהודיים רבים שנדדו בין הארצות השונות. היהודים הנודדים יצרו קשר עם אחיהם היהודים שבמקום, ושתפו אותם בידע הגיאוגרפי שצברו, ואשר דרוש היה למשפחה לצורך שרטוט המפות.

מטבע הדברים, יבשת אמריקה, בה התפתחה יהדות מפוארת: יהדות ארצות הברית, אינה מופיעה באטלס הקטלוני, ושרטוטיהם של שאר היבשות אינם מהוקצעים ומדוייקים כאטלסים של ימינו.

המפה ששורטטה לפני מעל ל-600 שנה על ידי משפחת קרסקה משומרת עד ימינו בספרייה הלאומית של צרפת בפריז, והעתקים שלה, שש מפות על קרטון בגוון עתיק נמכרים בעיר יצירתה, מיורקה, בחנות המכונה 'בית המפות'.

במיורקה קיים רחוב במרכז העיר על שמו של יהודה קרסקה.