יום ראשון ט' בתשרי תשפ"ד 24/09/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

הברחת גבולות וגווילים

הברחת כשבעה עשר ספרי תורה מארץ עויינת נעשתה דווקא על ידי... נוצרים

נ. ליברמן ט"ו בחשון תש"ע - 02/11/2009 05:54
בשנים האחרונות הוברחו מסוריה לארץ ישראל כשבעה עשר ספרי תורה בני מאות שנים, מאחר ולא ניתן ליהודים כל רשות להעביר אף חלק מהם אל ארץ הקודש. בשל כך, הידיים היהודיות התייאשו מלגאול את ספרי התורה מסוריה, אך חסידי אומות העולם מבני הנוצרים שבמקום, נטלו על עצמן את התפקיד, ובעזרתם הגיעו הספרים לארץ ישראל, וכיום מחולקים בבתי הכנסת הספרדיים השונים של קהילות יוצאי חאלב. (שבסוריה)

מלאכת ההברחה יכולה היתה להתבצע רק על ידי הנוצרים, שניאותו להירתם למשימה, מכיוון שבכליהם נערך חיפוש מרפרף בהרבה מזה שנערך ליהודים. וכן, הנוצרים יכלו להעניק שוחד לשוטרי המכס, ובכך לקבל את האישור להעביר את האוצרות אל מעבר לגבול, פריבילגיה שלא היתה אפשרית אצל כל יהודי באשר הוא.

מלאכת הברחת ספרי התורה החלה בפרימת החוטים המחברים את הגווילים לספר תורה, עטיפתם בניילון אטום והעברתם אל בתי הנוצרים שהתגייסו למשימה. אלו חצו את הגבולות ללא בידוק בטחוני והצליחו להעביר את ספרי התורה לארץ ישראל, שם חוברו הגווילים מחדש לספרי תורה והועברו לבתי הכנסת תוך שמירה מיוחדת עליהם.

שניים מספרי תורה אלו שוכנים כיום בבית הכנסת הספרדי של קהילת יוצאי חאלב בתל אביב 'אוהל ישראל', וגילם נאמד במעל ל-200 שנה. ספרי תורה אלו נחשבים לנדירים ולמיוחדים במינם, מבחינת הקלף, עליהם הם כתובים - מעור צבי, ומבחינת הכתב היפהפה שבהם.