יום ראשון ט' בתשרי תשפ"ד 24/09/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

האלף דגש

בארבעה מקומות במקרא דגושה האות א', בניגוד לכללי הניקוד, שמקורם גם כן מן המקרא

נ. ליברמן י"ד בחשון תש"ע - 01/11/2009 05:50
בארבעה מקומות שונים במקרא מופיע דגש חזק באות א', בניגוד לכללי הניקוד הנובעים מן המקרא ונלמדים ממנו.
אחד ממקרים חריגים אלו הינו בחומש בראשית, פרק מ"ג, פסוק כ"ו: "וַיָּבֹא יוֹסֵף הַבַּיְתָה וַיָּבִיאּוּ לוֹ אֶת-הַמִּנְחָה אֲשֶׁר-בְּיָדָם הַבָּיְתָה וַיִּשְׁתַּחֲווּ-לוֹ אָרְצָה..."

הופעתו של דגש חזק, המכונה גם 'דגש כפלן', באות א', מנוגדת לכללי הדקדוק של לשון הקודש, לפיהם אין להעניק דגש לאחת מן האותיות הגרוניות: א,ה,ח,ר,ע, שהגייתן קשה משאר האותיות, וכאשר מוסף עליהן דגש - נכפל הקושי. במקרה שבו יש להעניק לאחת מהן דגש, ניתן 'תשלום דגש' תמורתו, והוא הגדלת התנועה שלפניו, מקצרה/בינונית לגדולה.

באות נוספת מן האותיות הגרונית, האות ר', שישנם מן הדקדקנים שאינם מחשיבים אותה כחלק אינטגרלי מקבוצת הגרוניות, מופיע דגש במקרא בניגוד לכללים והיא דגושה ב- 15 פעמים במקרא.

פעמים נוספות, מנוקדות מילות המקרא וכן התפילה שלא כדין, וסותרות את כללי הניקוד, המושתתים דווקא על מקורות אלו. על פי המסורת והאמונה היהודית שבידינו, לכל 'חריגה' שכזו סודות ועניינים הטמונים בה.