יום רביעי י"ג בסיון תשפ"ד 19/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

גונב לאוזנם...

'שפת הגנבים' של גנבי הונגריה מורכבת מאלפי ערכים. שלושים אחוז מתוכם הם מן השפה... העברית!

נ. ליברמן ו' בכסלו תש"ע - 23/11/2009 06:07

'שפת הגנבים' של גנבי הונגריה מורכבת מאלפי ערכים. שלושים אחוזים מתוכם, הינם ערכים שמקורם בשפת לשון הקודש, וחדרו לשפת הגנבים ההונגרית דרך מקבילתה הגרמנית, שאף בה נותרו ביטויים רבים שמקורם בלשון הקודש.

בשנת ה'תרע"א (1911) פרסמה משטרת בודפסט, בירת הונגריה, את מילון המונחים של שפת הגנבים ההונגרית, 'שפת סתרים' שיצרו לעצמם, על מנת שיוכלו לשוחח ללא שזר יבין את מזימותיהם. חלק מן המילים אף חדרו לשפה ההונגרית.

מילת אזהרה בשפה זו הינה 'אי פאי' מצמד המילים העבריות: 'אוי ווי'. תרגומו המילולי של הביטוי משפת הגנבים הינו: 'שוטר בא'. 'גוּדֶל אוּדֶם' הינו מפכ"ל המשטרה, כשהקצין מסתפק בכינוי 'אוּדֶם' בלבד. ('אדם' בהגייה אשכנזית) מוראם הגודל של הגנבים, אזיקי הברזל, מכונה 'יַט ברזל' (ברזל על היד) או 'ברזֶלן'.

'לוֹיטוֹף' הינו כמשמעו: 'לא טוב', 'רע'. פחד הינו 'מיירא' והעיר בודפשט מכונה 'מוקֶם בֶּ' = מקום אשר שמו מתחיל ב- ב', ואינו אלא 'בודפשט'.
ה'חדר' היהודי שימש את גנבי הונגריה לתיאור תא בבית הסוהר, המכונה 'תפיסֶה', כשהאסיר הנלכד מכונה 'תופֶס'.

ישנן מילות קוד מתוחכמות יותר, המעידות על כך שיוצרי השפה הכירו את לשון הקודש על בוריה, ואף היו בקיאים בנבכיה. אחת המילים הינה 'חוסוניולסאס' (huszonnyolcas) מילה זו מתארת אדם כוחני ואלים. מקורה של המילה משיבוש הגימטריא הגרמנית של המילה 'כח' העברית, השווה לעשרים ושמונה.

במהלך ההיסטוריה התגלו עוד שפות קוד שונות, שיצרו הגויים לעצמם, כשהבסיס למילות הקוד הינה שפת לשון הקודש, שפת היהודים, אשר אינה נהירה לרוב בני האדם, ומשום כך יכולה לשמש כשפת סתרים. אחת מהן הינה שפת ה'לכויידיש'.

תופעת ה'נדידה' של מונחים שונים בין לשון הקודש למקבילותיה וכן להיפך קיימת גםבשפה ההולנדית, וכן בשפה הגרמנית, אשר אף היא השפיעה על השפה העברית והטמיעה בה  מונחים שונים.