יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

אלוקים ברא את האדם ישר

המצאת מכשיר ה'פוליגרף' במאה הקודמת הביאה שוב אל התובנה הצרופה, כי גוף האדם בנוי במדויק על פי ציווי התורה!

נ.ליברמן כ"א באלול תשס"ט - 10/09/2009 06:18

"עָשָׂה הָאֱלֹהִים אֶת-הָאָדָם יָשָׁר..." אומר שלמה המלך בקהלת, פרק ז', פסוק כ"ט. רק במאה האחרונה (לפני כשמונים- מאה שנה) החלו הנוירולוגים והקהיליה הרפואית להבחין בכך.

בתחילת המאה הקודמת, המאה ה-20, הומצאה 'מכונת האמת', מכשיר ה'פוליגרף'. מכשיר זה הינו מכשיר לבדיקת אמיתות דבריהם של מי שיש חשד לאמינותם, או במקרה של צורך בבטחון מוחלט בדבריו של מישהו.

מכשיר הפוליגרף בנוי על פי התובנה, כי האדם נברא ישר, וכי בשעה שהוא משקר גופו נמצא במצב שאינו טבעי לו, ובשל כך משדר תגובות בלתי רצוניות, אשר מבטאות מצב בלתי טבעי זה.

הנחה זו התקבלה בגדר של חידוש עולמי בתחילת המאה ה-20, מלבד בקרב העולם היהודי, אשר בטוח היה בכך עקב דבריו של שלמה המלך אשר נכתבו לפני כשלושת אלפים שנה. וכן, משום שהתורה, בה הסתכל הקב"ה ולפיה ברא את העולם ואת האדם שבו, מצווה על 'מדבר שקר תרחק', והעובדה הנגזרת מכך הינה, כי המצב הטבעי לאדם הינו בדווקא מצב של אמת, התרחקות מן השקר.

משום כך, ברור הוא כי בעת של שקר, יהיה מצוי הגוף, שנברא לפי התוכנית האלוקית, על פי דרכה של התורה, במצב שאינו טבעי לו, מה שמאפשר, על ידי פיענוח התסמינים למצב בלתי רגיל זה, בהשוואה  לשידור סימנים שגרתיים בזמן של אי אמירת שקר, לגלות כי היתה חריגה מן הנורמה, מן האמת. (בדיוק של עד 80%)

מכשיר הפוליגרף 'נולד' אצל הפסיכולוג הצ'כי, מקס ורטימר ב-1904, ה'תרס"ד, אך את המתכונת המיושנת לפוליגרף של ימינו המציא ויליאם מארסטון בשנות ה-20 של המאה ה-20, ושמו נובע מאופן תפקודו: רישום גרפים שונים של תגובות פיזיולוגיות של הנבדק. (פולי- הרבה)

הגרפים מציינים שינויים בשלושה תחומים:

האחד, תנועות הגוף של הנחקר וקצב נשימותיו, אשר נמדדים בעזרת צינורות גומי המחוברים אל הנבדק.
השני, רמת ההזעה של הנבדק, הנמדדת על ידי בדיקת המוליכות החשמלית של העור, בעזרת אלקטרודות מתכת המוצמדות ליד.
השלישי, דופק ולחץ דם, על ידי שרוול מתנפח על הזרוע.

כאשר גוף האדם מצוי במצב לא טבעי, הוא משדר אותות פיזיולוגיים חריגים כ: נשימה מהירה, לחץ דם, הזעה וקצב דופק מוגברים. זמן השידור של אותות אלו מוכיח מתי נמצא הגוף במצב זה. במקרה של חריגה, ב-80% מן המקרים הוא נובע מאמירת שקר.

בשל טווח הטעות אשר אינו שואף כרגע למינימום המדויק, מסקנות הפוליגרף אינן קבילות עדיין בבית משפט, בעיקר בשל העובדה כי ישנם כאלו אשר מסוגלים, באופן בלתי רגיל, לשלוט על האינסטינקטים, או להגביר באופן מוטעה את התגובות החריגות שגופם משדר גם במצב רגיל, על מנת למנוע מצב של יכולת השוואה בין זמן אמירת אמת לשקר.