יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

במכתש 'אבן עזרא' על הירח כבר היית?

שניים מן המכתשים הפעורים באדמת הירח מכונים בשמותם של שני גדולי ישראל.

ו' באב תשס"ט - 27/07/2009 06:15

באדמת הירח פעורים למעלה מחצי מליון מכתשים בקוטר של יותר מקילומטר, שניים מהם קרויים על שם גדולי ישראל.
המכתש האחד הינו מכתש Abenezra - 'מכתש אבן עזרא', הקרוי על שמו של רבי אברהם אבן עזרא, מחכמי ספרד. (ראב"ע, ד'תתנ"ב/ ד'תתנ"ג- 1092 / 1093-  ד'תתקכ"ז, 1167)  מכתש זה כונה כך, משום שה'אבן עזרא' עסק רבות בתחום האסטרונומיה, כתב לוחות אסטרונומיים, וערך תצפיות שונות ומחוכמות במערכת גרמי השמים.
מלבד היותו תלמיד חכם עצום, היה האבן עזרא גאון ובקיא במדעי חול, ואף כתב עשרות ספרים בתחום המתמטיקה, האסטרולוגיה והאסטרונומיה, שהיוו בסיס למתמטיקאים ולאסטרונומים בארצות אירופה ובעולם המערבי שנים לאחר מכן. רבי אברהם אבן עזרא אף כתב כידוע, עשרות חיבורים תורניים, בהם פירושים לחלקי התנ"ך הרבים, וכן, את 'ספר העיבור' על לוח השנה וספרי הגות, דקדוק ושירה.
המכתש השני הינו 'מכתש רלב"ג', על שמו של רבנו לוי בן גרשום מגדולי אשכנז, אשר חי כמאתיים שנה לאחר האבן עזרא, (ה'מ"ח, 1288- ה'ק"ד, 1344)  וכמוהו, עסק רבות בתחומי המתמטיקה והאסטרונומיה, לצד גדלותו התורנית. רלב"ג אף פיתח מכשיר לניווט ימי המבוסס על צפייה במערכת גרמי השמים בשם 'מטה יעקב', ששימש במשך כארבע מאות שנה יורדי ים ונווטים. ספריו של רלב"ג תורגמו לשפות זרות, ושמשו בסיס מדעי לחוקרים ולמפתחים בתחום. רלב"ג אף ביצע תצפית על ליקויי חמה ועל ליקויי לבנה בתחילת המאה ה-14.
כינוי גרמי השמים בשמות אסטרונומים ומגלים בתחום הינו נפוץ, וישנם מכתשים רבים אשר מכונים בשמות אנשים, כ- מכתש מסלה (Messala), על שמו של אסטרונום ואסטרולוג, יהודי אף הוא, משאללה אבן את'רי מן המאה השמינית. מכתש טיכוTycho) ) על שמו של האסטרונום הדני טיכו ברהה, Tycho Brahe)) ומכתשים רבים נוספים.
גודלו של המכתש הגדול ביותר על הירח, שהוא גם המכתש הגדול ביותר הידוע במערכת השמש, עומד על קוטר של כ- 2,240 קילומטר, ובעומק של כ- 13 קילומטר. ושמו: אגן איטקן של קוטב הדרום (South Pole-Aitken basin).