יום שני י"ח בסיון תשפ"ד 24/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

מטען / אתרוג חורג

כיום, ניתן לשער, כי משקל אתרוגו של רבי עקיבא היה כשבעה קילוגרמים, משקל אותו לא יכולים האתרוגים בימינו לצבור.

נ. ליברמן י"ד בתשרי תש"ע - 02/10/2009 06:03

האתרוג הגדול ביותר בעולם גדל בנתניה שבארץ ישראל, ומשקלו היה: מעל ארבעה ק"ג.

האתרוג, ממשפחת האתרוגים התימניים, במשקל של 4.4 ק"ג, גדל בחצר פרטית של תושב קרית צאנז שבנתניה, ומידותיו: 30 ס"מ אורכו, 20 ס"מ רוחבו, היקפו עמד על 62 ס"מ, הוא התגלה מעט לפני חג הסוכות ה'תשס"ו.

עם זאת, בספר השיאים של גינס מופיע כ'אתרוג הגדול ביותר בעולם' אתרוג קטן יותר, אשר מידותיו: אורך- 37 ס"מ, רוחב- 17 ס"מ ומשקלו- ארבעה ק"ג בקירוב. אתרוג זה גדל בשנת ה'תשס"ו, אותה השנה, בה צמח האתרוג הגדול ביותר בנתניה, בשמורת 'נאות קדומים' שליד יער בן שמן, בין שאר אתרוגיה, שגודלם הממוצע מקביל לזה של תפוז. האתרוג המדובר, 'שבר' את השיא הקודם, שנרשם על אתרוג ענק, אף הוא מנאות קדומים, במשקל של 3.66 ק"ג, שגדל בשמורה חמש שנים קודם לכן, בשנת ה'תשס"א, אז נרשם כאתרוג הגדול ביותר בעולם.

מתקופת המשנה- האתרוג הגדול ביותר עליו ידוע, הינו אתרוגו של רבי עקיבא.

גודלו של האתרוג היה רב ביותר, עד כי דרך נשיאתו היתה על ידי העמסה על כתף, כדרך נשיאת משאות כבדים, כפי שמובא בתלמוד בבלי, מסכת סוכה, דף ל"ו: תניא:" אמר רבי יוסי: מעשה ברבי עקיבא שבא לבית הכנסת ואתרוגו על כתפו. "  (מרוב גודלו).

הגמרא מאזכרת מעשה זה, כחלק מדיון; האם גודל מופרז של אתרוג מהווה הידור, אם לאו.

כיום, ניתן לשער, כי משקל אתרוגו של רבי עקיבא היה כשבעה קילוגרמים, משקל אותו לא יכולים האתרוגים בימינו לצבור.

ככלל, האתרוגים, המסוגלים לצבור משקל רב מכולם, הינם  האתרוגים התימניים, אשר ברובם אין חשש להרכבה עם זרע הלימון, המקטין את הפרי ואינו מניח לו לגדול ביותר.