שבת י"ד בתמוז תשפ"ד 20/07/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

פת שחרית ואולימפיאדה

אודות חשיבות פת שחרית, ומקורות חז"ל על פת שחרית, והקשר לספורטאים בעולם.

נ. ליברמן כ"ג בסיון תשס"ט - 15/06/2009 06:17
אדם, האוכל באורח קבע מאכל כלשהוא, לא יאוחר משלוש שעות מאז קומו, ריצתו תהיה מהירה יותר מריצת שישים רצים אחרים, שאינם מקפידים על פת שחרית.

קביעה זו נאמרה על ידי חז"ל במסכת בבא מציעא, (דף ק"ז עמוד ב'), "אמר לו רבה לרבא בר מרי מנא הא מילתא דאמרי אינשי שִיתִין רהוֹטֵי רָ‏הֲטִי ולָ‏א מְטוֹ‏ לְגַ‏בְרָ‏א דְמִצַ‏פְרָ‏א‏ כָ‏‏‏רֵך", במקום זה דנו חז"ל בחשיבותה של פת השחרית, אשר ביכולתה כדבריהם לרפא שמונים ושלוש מחלות הנובעות מכיס המרה.

כיום, כאלפיים שנה אחר כך, מסכימים מחקרים מדעיים עם חשיבותה הרבה של ארוחת בוקר קבועה ומסודרת, התורמת להורדת רמת הכולסטרול בדם, משפרת כושר הריכוז ויכולות החשיבה, מונעת מחלות ומורידה את שיעור התמותה, הן הכללי והן הנגרם ממחלות לב.

ממצאי המחקרים, שזהים לדברי חז"ל, טוענים כי אכילת פת שחרית מונעת הצטננות, מחכימה, משפרת את הזכרון ומנטרלת רגשות שליליים. בחז"ל נקובים יתרונות אלו, בתוך מעל עשרה יתרונות לאכילת פת שחרית, ביניהם: "מצלת מן החמה ומן הצנה ומן הזיקין ומן המזיקין ומחכימת פתי וזוכה בדין ללמוד תורה וללמד ודבריו נשמעין ותלמודו מתקיים בידו ואין בשרו מעלה הבל והורגת כינה שבבני מעים ויש אומרין אף מוציא את הקנאה ומכניס את האהבה." (מסכת בבא מציעא, [דף ק"ז עמוד ב'])