יום ראשון י"ז בסיון תשפ"ד 23/06/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

יש לי מושג

הרופא, השבועה ובית החולים

בית החולים 'אסף הרופא' נקרא על שם הרופא אסף בן ברכיהו שהתפרסם בספר רפואות שכתב ובשבועת הרופא שחיבר

נ. ליברמן ט"ז באדר תש"ע - 02/03/2010 08:00
בית החולים 'אסף הרופא' הקיים זה כמעט מאה שנים בצריפין, נקרא על שמו של רופא יהודי -אסף בן-ברכיהו המכונה גם; רבנו אסף, אסף הירחוני, אסף היהודי, אשר חי ופעל במאה ה– 6 (לפי ספה"נ) ד' ש' בארץ ישראל, בסביבות טבריה.

חיבר ספר רפואות המכונה בשם: 'ספר אסף' או 'מדרש הרפואות'. הספר מבוסס על מסורת מימי שם (בן נח) ולא מושפע מן הרפואה הערבית.
נודע בעיקר בשל השבועה שחיבר, ובה מתחייבים העוסקים בתחום הריפוי, לעזור לעני ולעשיר באותה המידה ולא למעול באמון המבקשים את עזרתם: "...ואל תגלו את סוד האדם אשר האמין לכם". .

בשבועה גם מורה על התרחקות מן החטא- כגורם למחלה, ומתווה את יחס הרופאים לעצמם- כשליחי מעלה.

שבועת הרופאים הנוהגת כיום- הינה שונה לגמרי, ומקורה יווני. שם ה'- לא מוזכר בה...