יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

ספר

טוג

גליקל

מחבר: אהרן גרנביץ
מו"ל: רובינשטיין ספרים

"דמותה הצבעונית והמרתקת של גליקל סגל מהעיר המלין, רעיית איש העסקים ר' חיים סגל, ריתקה מאז ומתמיד כותבים רבים. גליקל הייתה אישה יראת שמים וחדורת אמונה מצד אחד. מצד שני, הייתה אשת עסקים קשוחה שלא הניחה לשכול ולאלמנות לשבור את רוחה. זמן קצר לאחר מות בעלה, שהיה איש עסקים וסוחר באבבנים טובות, החליטה לקחת את העניינים לידיה ולהמשיך לנהל את עסקיו ולקיים קשרי מסחר בשוקי אמסטרדם, לייפציג, ברלין, וינה, מץ ופריז. לא היה זה דבר מקובל באותם ימים, בהם נפלו רוב האלמנות לנטל על הקהילה.

"גליקל אף השאירה אחריה יומן כתוב ביידיש, ובו תיעדה את קורות חייה בתוספת מנות גדושות של אמונה, מוסר ויראת שמים, שאותם הנחילה לצאצאיה. היסטוריונים, מורים ומחנכים מציבור החרדים לדבר ה', שאפו שדמות מרתקת זו תיזכר בדברי ימיה של היהדות.

"גליקל סגל חייתה בתקופה מרתקת. לספר זיכרונותיה נודעת חשיבות היסטוריוגרפית רבה: היא מתארת אירועי מפתח בתולדות ישראל בתקופתה (כמו המתח המשיחי בעקבות השמועות על שבתי צבי או השפעת מלחמות השבדים) ואירועי יום יום בקהילה היהודית. דרך תולדות חייה יכול הקורא להתרשם מאורח חיים היהודי בגרמניה שלפני כ-300 שנה.

"היומן תורגם פעמים אחדות לעברית בסגנון כבד ומיושן. ספר זה, המוגש לפניכם, אינו מקורי. כדי להפוך את העלילה לאטרקטיבית, נאלצתי להשתמש רבות בדמיוני מחד, תוך שמירה על האותנטיות ההיסטורית מאידך. הייתה זו משימה לא קלה, אך ככל שהעמקתי בדמותה של גליקל, נסחפתי לתוך העלילה. אני מקווה שהצלחתי להוציא מתחת ידי דבר ראוי לשמו.

"כולנו תקווה שדמותה רבת ההוד של גליקל מהמלין אכן תשמש מקור לחיזוק בתורה, באמונה וביראת שמים ותשפוך אור על תקופת חייה רבת המשמעות".


(הערשל הקורא)
 1. 1. כמה זמן אני מחכה לספר
  אלתר רותי 19/03/2010 11:51
  קראתי את הספר באנגלית לפני 25 שנים. נראה לי הרבה יותר יפה בעניי בעיברית