יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

ספר

טביעת אצבעות

טביעת אצבעות

מחבר: שלמה ברקת

מתוך פרק 11:
חיים פרץ וחבורתו יצאו בעליצות מבית הדפוס של וועלוועל. זה עתה סיימו לנסח מודעה שנונה וארסית במיוחד נגד אליקים וחבורתו, ובעוד שעות מספר יוצפו חוצות מאה שערים במודעה החדשה מבית היוצר של מטה המאבק שלהם נגד הפורשים.

אך החיוך הזחוח שריחף על פניהם נמחה באחת, כשנתקלו בסדרה חדשה של מודעות תגובה מבית מדרשו של אליקים. חייליו הנאמנים והחרוצים של אליקים הקדימו אותם, ובמודעה ארוכה ומנומקת היטב, שהשתרעה על גיליון דפוס שלם, הפכו אותם ללעג ולקלס, והציגו אותם שוב כמתיפייפים וצבועים 'שפוסחים על שני הסעיפים', כלשון המודעה, 'ורוקדים מה יפית בפני האגודאים, הציונים וגרורותיהם'.

בטרמינולוגיה הקנאית הייתה זו האשמה חמורה מאין כמותה, שנהגו להאשים בה את אנשי אגודת ישראל ו'המזרחי'. חיים פרץ חרק שיניים בזעם, ומלוויו חיכו בדריכות לתגובתו, אך זו בוששה לבוא. חיים פרץ ידע את הכח שטמון במסרים טוטאליים וחד משמעיים, ואליקים בהחלט גבר עליו בתחום זה כאשר מיצה למעשה עד תום את ההתנגדות לציונות. האבחנה בין 'כוחות הטומאה' ל'כוחות הקדושה' הייתה מבחינתו חדה וחותכת, בבחינת 'הכל או לא כלום'.


(מגיש:הרשל הקורא)