יום שישי ט' בניסן תשפ"ג 31/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

מצדה

בדרום הארץ בין צוקי המדבר מתנשא צוק מצדה, צוק זה נושא בקרבו סיפור של גבורה יהודית מלפני למעלה מאלפיים שנה.

מוטי מרינגר ט"ו בניסן תשס"ט - 09/04/2009 05:00
בדרום ים המלח בין המצוקים הגבוהים ניצב צוק "מצדה", בראשו של הצוק פרושה רמה מרפזית ששטחה כ-180 קמ"ר, מצידיה מוקפת הרמה בתהומות והגישה אליה קשה ביותר, בראש מצוק זה בנה לעצמו המלך הורדוס עיר קטנה מבוצרת, מוקפת חומה עבה באורך 1400 מטרים ועליה מגדלים רבים, בתוכו כלל המבצר ארמונות למגורי המלך ומשפחתו בורות מים ומחסני מזון, ובתים למגורי חיילים, מהמצוק ולמטה הובילו שלשה שבילים מפותלים וצרים שהסתיימו בשערים כבדים ומבוצרים.

בשנת ג' אלפים תתכ"ו לערך החל המרד הגדול של יהודי ארץ ישראל נגד הרומאים, עם פרוץ המרד נכבש מצוק מצדה על ידי קבוצת יהודים סקריים אשר השתלטו עליו וגרשו ממנו את חיל המצב הרומאי שישב בו.

הסקריים הייתה כת אלימה שתמכה במלחמה בכח הזרוע ברומאים, חברי כת זו כונו סקריים על שם פגיון קטן שנקרא סיקא שהם היו נוהגים להחביא בין כפלי בגדיהם, הסקריים לא היו בוחלים באף שיטה והיו הורגים גם יהודים אשר חשבו שהם ממתנגדיהם, בגמרא במסכת גיטין מובא כי הסקריים שרפו את מאגרי המזון שהיו בירושלים הנצורה כדי לעודד את העם להילחם ברומאים, מובא שם גם דין ודברים שהתנהל בין רבי יוחנן לאחיינו אבא סיקרא שהיה מראשי הסקריים, בלשון הגמרא מכונים הסקריים "הנהו בריוני".

א. אינדר
עתיקות מצדה א.אינדר

לאחר מספר שנים הצטרפו אל הסקריים שבמצדה משפחות נוספות של סקריים שגורשו מירושלים תקופה קצרה לפני חורבן הבית השני, ממרומי מצודתם יצאו הסקריים ותקפו ישובים רומאים ויהודיים כאחת ובזזו את רכושם, בראש הסקריים שבמצדה עמד מנחם בן יהודה הגלילי עד אשר עזב את מצדה על מנת להילחם בירושלים, לאחר שמנחם בן יהודה נהרג בידי הרומאים עמד בראש הסקריים שבמצדה אלעזר בן יאיר, הסקריים המשיכו להטיל את אימתם על הישובים הסמוכים להם ועל המדבר כולו, מעדויות הכתובות בספר מלחמות היהודים עולה כי באחת מפשיטות הסקריים על "עין גדי" הם הרגו בה שבע מאות איש וזרעו הרס רב.

לאחר שכבשו הרומאים את ירושלים נותרו שלשה מבצרים במדבר יהודה בהם התבצרו היהודים, בהרודיון שנמצא דרומית מזרחית לבית לחם, במכיר שנמצא ממזרח לים המלח ובמצדה, בשנת ג'תת"ל כבשו הרומאים את ההרודיון ואת מכיר ומצדה נותרה המעוז היהודי האחרון במדבר שלא נכנע לרומאים.

לשם כיבוש מצדה הגיע למקום המצביא הרומאי פלביוס סילוה בראש לגיון שמנה כעשרת אלפים חיילים, הם הקימו סוללה במקביל לחומה המערבית של מצדה ועליה העמידו מכונות מלחמה מהם נורו בליסטראות ושאר כלי משחית על הנצורים, ממגדל מצופה ברזל שהקימו נגחו אילי ניגוח את החומה על מנת להפילה, לאחר מספר חודשי מצור הצליחו הרומאים ליצור פרצה בחומה, היהודים הנצורים לא עמדו מנגד בחוסר מעש אלא הקימו חומה נוספת פנימית במקביל לחומה הראשונה, החומה הייתה עשויה משני קירות מקבילים וברווח שביניהם מלאו עפר, כאשר נפרצה החומה הראשונה גילו הרומאים חומה חדשה שעליהם לפרוץ, כיון שחלקים נכבדים מהחומה החדשה היו עשויים עץ הציתו הרומאים את החומה והיא נהרסה, לאחר הריסת החומה החלו הרומאים בהכנות לעלות לראש המצוק ולתפוס את היהודים הנצורים.

א. אינדר
המצוק הצפון מערבי  א.אינדר

כאשר ראה מנהיג הנצורים אלעזר בן יאיר את סופם הקרב, הוא פנה אל הנצורים בהצעה לשים נפשם בכפם ובלבד שלא ליפול בידי הרומאים, בספר מלחמות היהודים מובאים דברי השכנוע שנאם אלעזר לנצורים וכך הוא אמר: "הן למוות נולדנו ולמוות הולדנו את צאצאינו, ומן המוות לא ימלטו אף המאושרים בבני האדם. אולם חיי חרפה ועבדות ומנת הרואה בקלון אשתו ובניו כל אלה הרעות לא נגזרו על האדם מברייתו, ורק ממורך לב נושאים האנשים את סבל הנוראות האלה, כי שירבו לבחור מוות בשעת הכושר... עוד ידינו לא אסורות והן מחזיקות בשלח, תהיינה לנו לישועה הפעם ומות נמות בטרם נהיה עבדים לשונאינו, ובני חורין נשאר בעזבנו את ארצות החיים, אנחנו, נשינו ובנינו. ככה ציוו עלינו חוקי תורתנו. על זאת מתחננים אלינו נשינו ובנינו. האלוקים פקד עלינו את הגזירה הזאת, והיא העצה היעוצה על אף הרומאים ועל חמתם. יראים הם, פן ימות אחד ממנו, טרם ילך שבי לפניהם. נמהר נא במעשינו ותחת שמחת השונאים על שברנו, אשר אליה הם נושאים את נפשם, נשאיר להם מבוכה, ותימהון, בראותם את גבורת לבנו".

היהודים הנצורים בראש ההר שמעו לעצת אלעזר וביום ט"ו בניסן חג הפסח שנת ג' אלפים תתל"ג הרגו הנצורים במצדה איש את רעהו, אחרוני הנצורים העלו באש את המצודה ובתיה כשהם מותירים את מאגרי המים והמזון לעדות כי לא מרעב מתו אלא מבחירתם החופשית, מספר הנופלים במצדה היה 960 איש נשים וילדים, מכל נצורי מצדה נותרו לפליטה שתי נשים וחמישה ילדים שהתחבאו בצינורות המים והם שהעידו על סופם של נצורי מצדה.

עם כניסת הרומאים למצדה נכזבה תוחלתם לקחת בשבי מהיהודים וכפי שמעיד יוסיפוס פלביוס ב"מלחמות היהודים" "וכאשר מצאו שם את המון ההרוגים, לא שמחו הפעם על אשר ראתה עינם באויביהם, כי אם השתוממו על רוחם הנדיבה ועצתם הנאדרה, אשר צחקה למוות ולא שוב אחור מהמעשה הגדול הזה".

בשנים האחרונות נערכו במצדה חפירות ארכיאולוגיות המאששות בחלקן את סיפורם של יהודי מצדה כפי שמובא בספר "מלחמות היהודים", כיום משמש המקום כאתר תיירות ורכבל מוביל את המטיילים במעלה המצוק אל המצודה שבראשו.