יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

טוגבק

 • לכו תחזירו אותם למסגרת עכשיו

  החופש של הילדים כבר הגיע לכם 'עד לכאן'? הם כבר חוזרים למסגרת מסודרת, רק צריך שהיא תהיה גם בריאה מספיק עבורם. איזה ילקוט לבחור, איך להאכיל אותם, מה למרוח בסנדביץ' ומתי לכבות אורות - המומחים משיבים

  להמשך...

צרכנות

מאמר

האדמו"ר רבי ישעיה שטיינר קערסטירער זצ"ל

ביום ג' באייר נפטר האדמו"ר רבי ישעיה'לה קערסטירער שהיה מייסד חסידות קרסטיר, רבי ישעיה'לה היה בעל מופת גדול ואף כיום מפורסמת תמונתו כסגולה על מנת להבריח עכברים.

מוטי מרינגר ג' באייר תשס"ט - 27/04/2009 05:00
האדמו"ר רבי ישעיה שטיינר זצ"ל המוכר יותר בשם רבי ישעיה'לה קערסטירער, נקרא על שם עירו. הוא נולד לאביו רבי משה בשנת ה'תרי"ב בכפר זבריו שבסלובקיה, בהיות רבי ישעיה'לה כבן שלש שנים נפטר אביו, אמו המשיכה לגדלו עד לגיל 12 ואז שלחה אותו להתחנך וללמוד אצל האדמו"ר רבי צבי הירש פרידמן מליסקא זצ"ל, רבי ישעיה'לה גדל אצל רבי צבי הירש וכשבגר התמנה למשב"ק (משמש בקודש) שלו.

מלבד רבי צבי הירש היה רבי ישעיה'לה גם תלמידו של האדמו"ר רבי חיים הלברשטאם מצאנז בעל ה'דברי חיים'.

לאחר פטירתו של רבי צבי הירש, החל שמו של רבי ישעיה'לה להיות נפוץ ברבים כצדיק ובעל מופת, הוא קבע את משכנו בעיר קרסטור שבהונגריה ויהודים רבים נהרו לפתחו בבקשת ברכה וישועה, מסופר על יהודי שהיגר לארצות הברית והתעשר שם ממכבסה שקנה, לימים פתחו צמד איטלקים מכבסה מול המכבסה שלו והחלו מקפחים את פרנסתו, לאחר זמן החלו שני האיטלקים אף לאיים על היהודי כי יסגור את המכבסה ויתן להם מונופול על עסקי הכביסה באזור, באחד הימים הגיע יהודי מהונגריה אל ביתו של בעל המכבסה וכאשר שמע על צרתו אמר לו כי הוא נוסע כעת חזרה להונגריה שם יושב הצדיק רבי ישעיה'לה קערסטירער שידוע כבעל מופת, ואם כן מציע הוא לו שישלח עמו קוויטל (מכתב - פתק) אל רבי ישעיה'לה שיתפלל בעדו, בעל המכבסה שמח להצעה ומיהר לכתוב על צרתו אל רבי ישעיה'לה ואל הקוויטל צירף פדיון נאה, היהודי ההונגרי שב לארצו ובעל המכבסה נותר בצרתו, המכבסה של האיטלקים היתה מפוארת ומשוכללת ומשכה לקוחות רבים מהמכבסה שלו ופרנסתו הלכה והצטמצמה, לאחר תקופה הגיע היהודי ההונגרי שוב לארצות הברית והביא לבעל המכבסה קמע שנתן עבורו רבי ישעיה'לה כסגולה לשמירה והצלחה, היהודי הוסיף ומסר כי רבי ישעיה'לה אמר שיפתח את הקמע בזמן שיראה לו לנכון, בעל המכבסה נטל את הקמע וציפה לישועת ה'.

צמד האיטלקים שנכחו לראות כי היהודי אינו סוגר את המכבסה החליטו לנקוט בפעולה, הם שכרו בממון רב פושע כושי על מנת שישרוף את המכבסה של היהודי, עם רדת הלילה הגיע הכושי לרחוב שבו עמדה המכבסה והחל מחפש אחריה, הפושע צעד ברחוב הלוך ושוב ולא הצליח למצוא את המכבסה, למרות חיפושיו והסימנים שמסרו לו צמד האיטלקים המכבסה לא אותרה כאילו בלעה אותה האדמה, בצר לו עצר הכושי עובר אורח ושאל אותו היכן המכבסה, אותו אדם הצביע לתומו על המכבסה הגדולה והיפה של האיטלקים והפושע ללא היסוס נגש אליה שפך מלא הפך נפט והצית את המכבסה, למחרת בבוקר גילו האיטלקים כי נפלו בבור שכרו לעצמם, המשטרה שחקרה את מקרה ההצתה תפסה את המצית שעד מהרה נשבר בחקירה וסיפר כי טעה והיה אמור לשרוף את המכבסה שממול בשליחותם של האיטלקים, האיטלקים נאסרו על אתר וליהודי היתה הרווחה, כעבור שנים נפטר רבי ישעיה'לה ובעל המכבסה החליט שכעת זהו הזמן המתאים לפתוח את הקמע, בחרדת קודש פתח היהודי את הקמע ובו מצא כתוב את הפסוק "ואת האנשים אשר פתח הבית הכו בסנוורים, מקטון ועד גדול, וילאו למצוא הפתח". ויהי לפלא.

למרות גדלותו של רבי ישעיה'לה היה הוא ענוונתן מופלג וכל ימיו ראה עצמו כמשמשו של רבי צבי הירש מליסקא, במכתביו היה חותם את שמו בלשון 'הק' ישעי' בן מו"ה משה ז"ל שהי' משמש בקודש אצל הרב הצדיק מליסקא זי"ע'.

רבי ישעיה'לה נפטר ביום ג' באייר שנת ה'תרפ"ה ונטמן בעירו קרסטור. לאחר פטירתו מילא בנו רבי אברהם את מקומו אך הוא נפטר כעבור חצי שנה, את מקומו מילא גיסו – חתנו של רבי ישעיה'לה, רבי מאיר יוסף רובין שנרצח על ידי הנאצים ימ"ש במחנה אושוויץ הי"ד.

תמונתו וחתימתו של רבי ישעיה'לה מקובלות כיום כסגולה על מנת למנוע מכת עכברים.