יום שלישי כ' באייר תשפ"ד 28/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

נחשף קטע מכתב יד קדשו של בעל ה"אוהב ישראל" זי"ע

כתב היד של הרה"ק מאפטא זי"ע נחשף באדיבות מכון "קרית מלך" דחסידי סדיגורה

יוחנן וייסברג י"ז באב תשס"ט - 07/08/2009 11:38
בעיתון "המודיע" נחשף היום (ו') לראשונה קטע מתוך כתב יד קדשו של הרה"ק בעל ה"אוהב ישראל" רבי אברהם יהושע העשיל "הרב מאפטא" זיע"א, באדיבות מכון "קרית מלך" דחסידי סדיגורה.

מדובר במדור לחקר היוחסין - "ויתילדו", המתפרסם בעתון "המודיע" זו השנה השלישית. עורך המדור הוא חוקר היוחסין המפורסם הרה"ח ר' נפתלי אהרן וקשטיין מאשדוד, מייסד ומנהל "המאגר העולמי לכתבי היוחסין בישראל". בשבועות אלו, המדור מטפל בייחוסו של ה"אוהב ישראל" מתוך כתב היוחסין שהוא כתב בעצמו.

מלבד הקטע שנחשף לראשונה, כבר נדפס כתב היוחסין ברוב פאר והדר בתוספת הערות וציונים בראש הספר "אגרות אוהב ישראל" שבעריכת מכון "שפתי צדיקים" דחסידי קאפיטשיניץ.

השלמת כתב היד מבית גנזיהם של כתבי קודש אדמור"י סדיגורה, נשלח אל עורך המדור כמקור מפתיע למסקנת המחקר שהעלה במדורו, בפתרון תעלומת יחוסו של ה"אוהב ישראל" על לפוסק הידוע - הט"ז. עורך המדור עצמו מעלה את החשש לסערה שעלול לבוא בעקבות המסקנא שלו, משום שהוא משנה את סדר היחוס מכפי המקובל עד היום אצל כותבי יוחסין מצאצאי המשפחה. אולם - הוא מציין - למרות הכל הוא עדיין סבור שהצדק אתו. וכאן, כהפתעה למדור, באה תגובת חברי מכון "קרית מלך" בחשיפת כתב היד, שעל פיה מוכח בבירור צדקת מסקנת מחקרו של המומחה לחקר היוחסין הרב וקשטיין הנ"ל. יוזם המשלוח, אחד העוסקים החשובים בגנזי החסידות, העוסק אף הוא בהיסוטריה החסידית ובתולדותיה, ונמנה על קוראי המדור הנלהבים.