יום ראשון כ"ד בכסלו תשפ"ב 28/11/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

האם יירדו לטימיון 10 מיליון דולר?

סירובו של בנק בקנדה לערוך היתר עיסקא, עלולה לגרום להפסד של 10 מיליון דולר לסוחר חרדי

יוחנן וייסברג כ"ט בתמוז תשס"ט - 21/07/2009 11:07
סערה בעולם המסחר היהודי. עשרה מיליון דולר, זהו הסכום האסטרונומי המצפה להכרעת 'הועד ההלכתי להשקעות ופיננסים' שע"י בד"צ העדה החרדית בירושלים.

משקיע חרדי מחו"ל רכש לפני חמש שנים בניין דירות במונטריאול שבקנדה להשקעה, בעלות כוללת של 10 מיליון דולר, כשלצורך העסקה הוא נוטל הלוואה על מחצית הסכום מבנק מוביל למשכנתאות בארה"ב, כשהנכס כולו משמש כעירבון לפירעון ההלוואה. לאחרונה, עקב הסערה הכלכלית שעברה על הבנקים בארה"ב, נקלע הבנק לסחרור תקציבי וגרעין השליטה שלו נמכר לקבוצת משקיעים יהודיים.

כפי דרישת הבנקים למשכנתאות, חייב הלקוח לחדש את הלוואה אחת לכמה שנים מחדש. אלא, שכאן נקלע הסוחר לבעיה חמורה של ריבית: מאחר שהנהלת הבנק עברה לידיים יהודיות, הרי שהבנק נדרש לערוך היתר עסקה כנדרש, כדי לאפשר את מימוש ההלוואה. כל ניסיונות הלקוח לעניין את הבנק בעריכת ההיתר, כשהוא מנסה בכל כוחו להסביר את חומרת האיסור, נתקלו בחומה אטומה, כשהנהלת הבנק מצידה עומדת לעקל את הנכס בשל אי-חידוש ההלוואה.

לאחר התערבות של משקיעים ועסקנים מרחבי העולם, הסכימה סוף-סוף הנהלת הבנק לערוך היתר עיסקא, שתנאו בצידו: בכל מקרה של חיכוך בין עמדת ההלכה לחוקת הבנק - חוקת הבנק היא זו שתקבע, מה שכמובן מרוקן את ההיתר מתוכנו.

לאחר שמיצה את כל האפשרויות, פנה הסוחר אל גדולי ההוראה שליט"א, שהפנו את השאלה לרבני 'הועד ההלכתי להשקעות ופיננסים' שע"י בד"צ העדה החרדית, המתמחים בסוגיות ריבית הסבוכות וכללי מדיניות הבנקים, כשבעל הנכס מכריז כי מנוי וגמור אצלו לקבל על עצמו הפסד עצום זה ובלבד שלא יעבור באיסור ריבית.

בשיעור הלכתי מקיף שנשא הגאון רבי נתנאל לינדר שליט"א, מרבני 'הועד', שטח במשך שעה ארוכה את צדדי ההלכה בנידון זה, תוך שהוא מציין מקרים שונים והוראות שקיבל ממרן הגרש"ז אויערבאך זצוק"ל בסוגיות אלו. הגר"נ לינדר, ששימש כיד ימינו של הגר"י בלוי שליט"א בליבון הספר 'ברית יהודה', הוסיף וציין תקנות ומגמות בנקאיות שונות העלולות להשליך על עסקה זו.

רבני הועד שליט"א הביאו שאלה חמורה זו להכרעת הגאון רבי יעקב בלוי שליט"א חבר הבד"צ העומד בראש הועד ומי שנחשב 'כפוסק אחרון' בענייני ריבית, תוך שהם מציעים מתווה אפשרי לפתרון שיאפשר את קיום העסקה.

אמש (ב'), בתום דיון ארוך, דחה הגר"י בלוי שליט"א את ההצעה המורכבת שהועברה לעיונו מחודש לקראת הכרעתו הסופית שתינתן בימים הקרובים. בינתיים מוסיפה פרשה זו לעורר הדים רבים בקהילייה העסקית, כשגורמים רבים מביטים בפליאה על גבורת הנפש היהודית להפסיד 10 מיליון דולר ובלבד שלא לעבור על איסור תורה.