שבת י"ב בכסלו תשפ"א 28/11/2020
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

סדרת ספרים לעם הספר

התפתחות נאה ומרשימה במכון למחקר תורני "פומבדיתא"

משה ריבלין א' בתמוז תשס"ט - 23/06/2009 20:34
התפתחות נאה נרשמה בשנה האחרונה במכון למחקר תורני "פומבדיתא". המכון, שנוסד בשנת תשנ"ו, עוסק בשני מישורי פעולה עיקריים: עריכת ספרי הלכה ומנהג, ההדרת ספרי קדמונים וייזום וארגון שיעורי הלכה לקראת חגים ומועדים.
 
החל מתחילת השנה, נמסרו סדרות של שיעורי הלכה בערבי מועדים וזמנים במעגל השנה, כולל זה עתה, בערב חג מתן תורה. השיעורים נמסרו בביהמ"ד בית יהודה וישראל בירושלים ע"י הרה"ג ר' יעקב יצחק רייכמן שליט"א.
 
גם בתחום ההוצאה לאור, רשם המכון בשנה האחרונה, יבול מבורך ומרשים. במסגרת המכון, הוהדר ספר "פרח שושן". המהדורה, שהופקה במספר מצומצם של עותקים, כוללת תיקוני טעויות דפוס, תוך כדי השוואת גרסאות ישנות, בשילוב הערות וציונים. העבודה המורכבת של ההדרת הספר הופקדה בידי הרה"ג ר' מנחם רוזנברג שליט"א.
 
בתחילת החורף, יצא לאור על-ידי המכון ספר "נזיר לד", ביאורי סוגיות וחידושי תורה והלכה במסכת נזיר. הספר שמכיל 380 עמ', נערך בידי הרב ישראל מאיר רוטנברג.
 
בחודש אדר האחרון, יצא לאור על-ידי מכון "פומבדיתא" קונטרס "ברכת החמה והלכותיה", מעוטר בהסכמתו של הגאון רבי משה שטרנבוך שליט"א, ראב"ד העדה החרדית.
 
כן יצא לאור בסיוע המכון, ספר "חכו ממתקים" – הנותן הצצה נדירה ומופלאה להיכל קדשו של מרן הגאון רבי שלמה זלמן אויערבאך זצוק"ל, בשילוב תשובות קצרות בהלכה שניתנו בע"פ. הספר נערך בידי הרב אליהו נאה.
 
על שולחנו של המכון, נמצאים בשלבים שונים של עריכה, הספרים הבאים: קדושה ראשונה, מנחת אבות וחקר מנהגי המועדים.