יום שישי ב' בניסן תשפ"ג 24/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

תבוסה מוחצת למיסיונרים שתבעו את 'יד לאחים' ואת רבה של באר שבע

שופט בית משפט השלום בבאר שבע זיכה מכל אשמה את אנשי 'יד לאחים' ואץ רבה הראשי של באר שבע, הרב יהודה דרעי, מתביעה שהגישו מיסיונרים בתואנה שהללו עומדים מאחורי קבוצת מתפרעים שגרמה נזק למתקני ההטבלה של המיסיונרים. הרב דרעי: "ההתפרעות - חילול השם"

יוסי בלוך, כ"ו בסיון תש"ע - 08/06/2010 17:32
 
 
 

המיסיונרים נחלו תבוסה קשה בימים האחרונים לנוכח פסיקה ברורה וחד משמעית של בית משפט השלום בבאר שבע. הפסיקה סתמה את הגולל על ניסיון של המיסיונרים לקשור את ארגון יד לאחים ואת רבה של באר שבע, הגר"י דרעי בפלילים ולהגבילם בכל הקשור לפעילות המחאה נגד מעשי המיסיון. 

הכול החל לפני כחצי שנה. מידע שהגיע ליד לאחים הצביע בבירור על הטבלה של יהודים לנצרות שנועדה להיערך בעיצומו של יום השבת בבאר שבע. בעקבות המידע, הודיע רבה של באר שבע, הגר"י דרעי, על קיומה של תפילת מוסף המונית מול המקום שבו נועדה להיערך ההטבלה. ששת אלפים יהודים יראים ושלמים הופיעו במקום, התפללו בדבקות תפילת מוסף והשמיעו קול זעקה. ההטבלה לא יצאה אל הפועל. עוד קודם התפילה ובטרם בואו של הרב למקום, התלהטו הרוחות וקומץ מפגינים נכנס אל הבית שבו נערכה ההטבלה. ההתלהמות הביאה לכך שהכומר המיסיונרי הווארד בס מצא עצמו תוך זמן קצר כשהוא משתשכך במימי בריכת ההטבלה ונזק נגרם לרכוש. אירועים אלו הביאו לתביעה קנטרנית של המיסיון שקבע כי רב העיר באר שבע וארגון יד לאחים אשמים במקרה החמור.

בפסיקה ארוכה ומנומקת קובע השופט עדי רוזן, כי אין כל הוכחה לכך שרב העיר ואי מי מאנשי ארגון יד לאחים קשורים או אחראים לאותו "אירוע חמור שכלל, בין היתר, הפרת הסדר הציבורי, הפרעה ממשית לאנשי הקהילה המשיחית, פגיעה ברכוש ובגוף". 

"בכתב התביעה", נאמר בפסק הדין, "נטען כי הסיבה להתפרעות המפגינים יסודה ב'מחשבה שמקורה במידע כוזב לגבי הטקס הצפוי של טבילת יהודים'. ואולם במהלך שמיעת הראיות, חזרו בהם התובעים מטענה זו ונראה שאין עוד מחלוקת כי מדובר במידע אמין ולא ב'מידע כוזב' מאחר והייתה לתובעים כוונה אמיתית לערוך, באותו היום, הטבלה של שתי נפשות יהודיות".

עו"ד משה מורגנשטרן, מהצוות המשפטי של יד לאחים, אשר ייצג את יד לאחים לכל אורכו של המשפט סיפר השבוע: "מבחינת המיסיונרים היה זה משפט ראווה והם כל העת עשו הכול למען ניצחונם. בכל אחד מהדיונים הרבים, הם הציפו את אולם בית המשפט בעשרות מאנשיהם. לנוכח העניין הגובר של המיסיונרים במשפט ובתוצאותיו המיוחלות, ליוו אותו כלי תקשורת מכל העולם באופן מלא ורציף. כך, למשל, ליום פסק הדין הגיעה ארצה שדרנית בכירה מניו יורק על מנת לשדר את התוצאה. בכל אחד מהדיונים היו המיסיונרים מחלקים לבאי בית המשפט חוברות מיוחדות שהנפיקו על מנת להוכיח את צדקת טענותיהם". 

עו"ד מורגנשטרן מספר על דרך החתחתים שעבר כראש צוות ההגנה מאז תחילת המשפט עד לתוצאה שטפחה על פני המיסיונרים. תחילה ביקשו לזמן לא פחות מ-25 עדי תביעה. "הם לא חסכו כל מאמץ, לא פיזי ולא כלכלי. הם הסכימו להפקיד 600 ש"ח עבור כל עד על הוצאות יום עבודה. בסופו של דבר, הצלחתי להוריד עשרה מתוך רשימת העדים המקורית שלהם. הם השקיעו מאות אלפי שקלים וההפסד מבחינתם צורב מאוד".


רבה הראשי של באר שבע, הגר"י דרעי, אמר השבוע בסיפוק: "התביעה הזו, שהדיון בה נמשך על פני שנים, נועדה לתקוע טריז בפעילות החשובה של יד לאחים ובד בבד להפחיד ולהשתיק אותי, כרבה של באר שבע, בהמשך המאבק הקדוש. כיום הזה, אחרי שנים, התברר מעל כל ספק כי גם לשיטת בית המשפט פעילותי התנהלה ללא רבב והייתה חוקית לחלוטין". 

הרב דרעי מוסיף כי "מחובתו של כל רב בישראל לנהוג באופן כזה ללא פחד ומורא ולקבץ את אנשי העיר לעצרות תפילה, זעקה ומחאה מול בתי כתות המיסיון". בד בבד הרב דרעי גינה כמובן בתוקף את ההתפרעות האלימה שאירעה בשולי העצרת הגדולה וקבע כי "מדובר בחילול שבת וחילול השם" ועם זאת הוסיף כי "הפעילות לא תתבטל או תקטן חלילה. נמשיך להיות עם אצבע על הדופק באשר לכל פעילות מיסיונרית עתידית, החל מחלוקת פליירים וכלה בהטבלה רח"ל". 

יו"ר יד לאחים, הרה"ג רבי שלום דב ליפשיץ, אמר השבוע כי "הפסיקה חשובה ביותר על כל הפסקאות שבה שעוד יילמדו לבטח אולם אין להיות שאננים לנוכח הפעילות המתמשכת של המיסיונרים שבעוד הם מלקקים את פצעיהם ממשיכים בפעולותיהם ההרסניות בראש כל חוצות. את העידוד מפסיקה זו יש לתעל להמשך הפעילות הנמרצת, בכל הכלים הלגיטימיים, לבלימת המיסיון המבקש בכל מאודו להעביר יהודים על דתם. חובת המחאה חלה על כל יהודי".