יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

"אסור לכהנים לעלות למירון"

פסק הלכה מהגר"מ ברנדסדרופר מעורר סערה ברחוב החרדי בעקבות 'טומאת הכהנים' בציון הרשב"י במירון - המכתב המלא

ישראל אייזן, ט' באייר תש"ע - 23/04/2010 10:00

בעקבות הפולמוס הארוך שהתעורר בענין 'טומאת הכהנים' בציון הרשב"י שבאתרא קדישא מירון, ביקש כ''ק האדמו''ר מתולדות אברהם יצחק שליט''א שהוא בעצמו כהן, חוות דעת הלכתית האם מותר לכהנים לעלות לציון הקדוש, זאת עקב השיפוצים שנערכו במקום וגילו קברים רבים. האדמו"ר הנוהג לפקוד את הציון מידי ער''ח ובל''ג בעומר - בהדלקה המסורתית, בהשתתפות מאות חסידיו, - פנה לגאון רבי משה ברנסדרופר שליט''א, רב קהילת 'היכל הוראה', מו''ץ בבד''ץ העדה החרדית, ובנו של הגאון הגדול רבי מאיר זצ''ל בעל ה'קנה בושם' כדי  שיברר את הענין היטב.
 
הגר"מ ברנסדופר נענה ובפסק מיוחד שהוצא הוא כתב לאסור באופו חד משמעי לכהנים לעלות למירון: "לאחר ליבון הדברים עם כל המומחים, בכל הדרכים בצידי הציון מסתתרים מערות קבורה, ועל כן כותב שפשיטא שבכל המקומות שנתגלו קברים, מוזהרים הכהנים מלהתקרב אליהם, ואי אפשר להגיע לציון בדרכים אחרות מבלי להתקרב אליהם"
 
הגר"מ מוסיף ואוסר לגשת אף למקומות שידוע שאין בהם קברים: "במקומות דאין קברים דעת גדולי הפוסקים שליט''א שיש לחוש שמא עדיין לא נתגלו". 
 
את מכתבו מסיים הגר''מ בהוראה מפורשת מהאדמו''ר המורה לכל חסידיו הכהנים לא לעלות להר אלא רק לישוב מירון עצמו, שם גם יתקיים ככל הנראה מעמד ההדלקה המסורתי של האדמו''ר לקראת השקיעה במוצאי ההילולא.

טוג
המכתב המלא[צלם]