יום רביעי ז' בניסן תשפ"ג 29/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

גם השנה: "קיימו וקיבלו"

אלפי בחורים ואברכים למדו בליל פורים כמידי שנה בהיכלי הישיבות הקדושות. בסיקור: 'פונביז', 'אורחות תורה' ו'בית מדרש עליון'

אברהם גרינפלד, י"ז באדר תש"ע - 03/03/2010 11:50
הדר קיבלוה מרצון: דומה כי בשנים האחרונות מתפשטת התופעה הברוכה של אלפי בני תורה ההוגים על תלמודם בליל פורים, ורק לאחר סדר ארוך ואיכותי הם יוצאים להשתתף בשמחת הפורים אצל רבותיהם.

נתחיל בפונביז', שם קרם הרעיון עור וגידים לראשונה לפני כעשור. השנה ישבו בבנין "אוהל קדושים" מאות אברכים ושקדו על לימודם, כאשר המלגה שחולקה בשנים עברו ללומדים - אינה מובטחת מחמת המצב הכלכלי הקשה. בכל זאת, בית המדרש היה מלא מפה לפה מ-8 בערב ועד לשעות הקטנות של הלילה.

בהיכל הישיבה היתה תחושה של "תחילת הזמן". כ-700 בחורים ישבו והגו בתורה בריתחא דאורייתא ומבלי שימת לב לשעות שחלפו, כאשר ראשי הישיבה נוטלים חלק פעיל ב"סדר קיימו וקיבלו" ומרנן ראשי הישיבה הגאון רבי ברוך דב פוברסקי שליט"א הגאון רבי חיים שלמה ליבוביץ' שליט"א והגאון רבי חיים פרץ ברמן שליט"א, אף טרחו ועלו להשתתף בסדר. מיד עם כניסתם הוקפו בעשרות בחורים שבאו ללבן קושיות שהתעוררו להם.

ישיבה נוספת שהתפרסמה בשנים האחרונות בלימוד של ליל פורים, היא ישיבת "ארחות תורה" בבני ברק, בנשיאות ראש הישיבה מרן הגאון רבי אהרן יהודה לייב שטיינמן שליט"א. מאות תלמידי ואברכי הישיבה השתתפו בסדר ליל פורים. גם כאן, ראשי הישיבה הגאון רבי איתמר גרבוז שליט"א, הגאון רבי ברוך דב דיסקין שליט"א, הגאון רבי צבי יהודה אדלשטיין שליט"א והגאון רבי יחיאל קלרמן שליט"א - נטלו חלק בסדר.
בהמשך היום פנו בני הישיבות להתברך, כאשר בישיבת ארחות תורה עלו בני הישיבה לביתו של מרן הגראי"ל שטיינמן שליט"א, ובישיבות פונביז' ובית מדרש עליון עלו מאות בני הישיבה לבית מרן הגאון רבי ירחמיאל גרשון אדלשטיין שליט"א.