יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

"סיפור שלם של טרגדיה משפחתית טבע בנהר"

חוקר היוחסין הרב נפתלי וקשטיין מציג: "סיפור שלם של טרגדיה משפחתית, טבע בנהר"...

יוחנן וייסברג י"ט בכסלו תש"ע - 06/12/2009 10:29
ביום ו' ערש"‏ק פרשת וישלח, י"ז כסלו תש"ע, פורסם בעיתון המודיע, מאמר מעניין לרגל מלאת מאתיים וארבעים שנה להסתלקותו הטראגית של הגאון הקדוש רבי יואל הכהן כ"ץ זי"ע אב"ד דק"ק אטיניא. [י"ז כסלו תק"ל - תש"ע ]. כותב המאמר הוא חוקר היוחסין הרב נפתלי אהרן וקשטיין מאשדוד.
 
שלשת בניו של רבי יואל היו מפורסמים בדורם כגדולי התורה והחסידות. המפורסם שבהם הוא הגה"ק רבי יצחק אייזיק מקוריץ בעל ה"ברית כהונת עולם". גם אחיו, מחבר הפירוש הנפוץ על המשניות "עיקר תוספות יום טוב", הוא הגאון רבי משולם כ"ץ מלבוב, שנודע בדורו כאחד ממנהיגי הדור המפורסמים.
 
על פי המקובל, נספה רבי יואל בתאונה טראגית, בדרכו לקבל את הרבנות של קהילת סטאניסלב, לאחר ששימש שנים מספר ברבנות קהילת אטיניא. לפני כניסתו לעיר, נטבע על ידי העגלון הגוי יחד עם זוגתו הרבנית, וניצלו שלשה מבניו וכנראה גם בתם היחידה.
 
אולם במאמר זה, מגלה הרב וקשטיין כי אין הדברים נכונים, וכי לא היו עמו בנסיעה אף לא אחד מבני משפחתו, מלבד אמו הקשישה, הרבנית מאוסטארה, והיא זו שטבעה איתו. לא זו בלבד: ייתכן שאלה כלל לא נטבעו על ידי העגלון הגוי, כי אם בתאונה עצמית של העגלה על יושביה.
 
מאמר זה אמור ללמד כיצד יש לעמוד על דיוקם של סיפורי קדם. הרב וקשטיין מסיים את מאמרו, כשהוא מסכם את תמציתם של המסקנות: "סיפור שלם של טרגדיה משפחתית, טבע בנהר"...
[צלם]