שבת כ"ג בכסלו תשפ"ב 27/11/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

פסק הלכה ממרן הגרי"ש אלישיב: אין להפסיק הוראת קבע של אדם שנפטר

ב"הידברות" התלבטו כיצד לנהוג בהוראת הקבע של הרוג בתאונה בבקעה. האלמנה פתרה את הלבטים

ישראל כהנא ג' בסיון תשס"ט - 26/05/2009 16:02
פסק הלכה חדש של מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א, קובע כי אין לבטל הוראת קבע מתורם שנפטר, כיוון שהתרומה זכות גדולה היא בשבילו לעילוי נשמתו, ובודאי שזה עוזר לו בשמיים ופועל עבורו. פסק ההלכה נמסר לרבני "הידברות".
 
לפני כשבועיים, עת חזרו מתפילה במקום קבורתו של רבי שמעון בל"ג בעומר במירון, אירעה תאונת הדרכים הקטלנית בכביש הבקעה, בה נגדעו חייהם של חמישה נוסעים, שהותירו עצב ויגון, אלמנות ויתומים, צער נורא.
 
בין הנוסעים ברכב שנהרגו, היה הרב ועקנין ובניו. התאונה הקטלנית שינתה את סדר יומם של משפחות רבות, לאו דווקא שכולות. הטרגדיה הנוראה חקוקה עדיין בתודעתנו, הספדים מהלוויה רווית היגון עוד מהדהדים באזננו.
 
יומיים אחרי שפעילי 'הידברות' חזרו ממירון, התכנסה ההנהלה במשרד בירושלים כדי לסכם את תוצאותיו של הקמפיין שנערך בל"ג בעומר ולתכנן פרויקטים עתידיים. אחד היושבים הזכיר כבדרך אגב, את העובדה כי לרב ועקנין ז"ל היה כרטיס הגרלה על הדירה בירושלים. הוא חתם לפני מספר חודשים על הוראת קבע למשך שנה. למשמע הדברים, ביקש אחד הנוכחים לבטל מיידית את הוראת הקבע והציע להעביר את כרטיס ההגרלה על שם הילדים. אחד ממשתתפי הישיבה טען, כי העניין אינו פשוט כל-כך מבחינה הלכתית, כיוון שהנפטר התחייב בעודו בחיים לתרום סכום מסוים לצדקה, והוא מחויב בסכום זה, כעין נדר ונדבה.
 
אחרי דין ודברים ושיקול כל הצדדים הוחלט לפנות למרן הגרי"ש אלישיב שליט"א כדי שיפסוק ועל-פיו יעשו. למחרת עלה שליח מטעם הארגון והסביר למרן שליט"א את פרטי המקרה. הגרי"ש פסק, כי תרומתו לארגון 'הידברות' זכות גדולה לנפטר וכמובן פועלת לעילוי נשמתו, לכן אין להפסיק את הוראת-הקבע עליה חתם הנפטר בעודו בחיים, אלא אם כן, הוסיף הגרי"ש, האלמנה מתקשה בכלכלת ביתה.
דברי הגרי"ש אלישיב התקבלו במשרד ובארגון החליטו ליצור קשר עם האלמנה.
 
הרב ישעיה וינד, המנהל הרוחני של הארגון, ביקש לנחם את האלמנה ובמקביל, בעדינות מתבקשת, לבדוק מה לעשות עם הוראת הקבע. האלמנה, מצידה, לא הבינה למה בכלל פנו לרב לפני שדיברו איתה. "זו הייתה כל שאיפתו. בעלי ז"ל שמע על הארגון דרך אנשים רחוקים מאד מהיהדות, וידע מה אתם פועלים, לכן הוא החליט לתרום לכם, למרות המצב הכלכלי והקושי הכרוך בהתחייבות כזאת. דווקא כעת אחרי פטירתו הטראגית, אני לא מוכנה שיפסיקו את הוראת הקבע, אני יודעת בבירור שזהו רצונו, תהיה נחת רוח ושמחה גדולה לו ולילדים אם תמשיכו לגבות את ההו"ק. האמת, אינני יודע אם אוכל להמשיך בכל התרומות והוראות הקבע שהיו לנו, אבל את התרומה שלכם בשום אופן לא אבטל", אמרה האלמנה.
 
כאשר ניסה הרב וינד לברך שבעז"ה יזכו בדירה, השיבה האלמנה: "יש לנו ב"ה דירה ולא חתמנו הוראת קבע בשביל ההגרלה. יש אנשים שאין להם קורת גג, והלוואי שהם יזכו. אני רוצה לברך אתכם ואת פעילותכם, אני יודעת שאתם מגיעים רחוק בהפצת היהדות, אבל צריכים להגיע עוד יותר רחוק, ואם זה יעזור, אני מוכנה שתפרסמו את הדברים בשמי".
 
הדברים ריגשו וחיזקו את כל ראשי ועובדי הארגון, בהתמודדות היומיומית עם האתגר של הבאת דבר היהדות לכל בית יהודי.