יום שישי ט"ז באייר תשפ"ד 24/05/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

מז'יבוז': החל שחזור בית מדרשו של הרה"ק מאפטא

בשואה הוחרבה הקהילה ובית הכנסת נשאר על עמדו, כעת החלו בשיפוץ ושחזור המבנה

יוחנן וייסברג כ"ג בחשון תש"ע - 10/11/2009 11:41
בשנת תקע"ו עלה הרה"ק בעל "אוהב ישראל" מאפטא על כס הרבנות בעירו של מרנא ורבנא הבעש"ט זיע"א, מז'בוז'.
 
הרה"ק מאפטא כיהן ברבנות מז'בוז' במשך כ-9 שנים, עד לפטירתו בשנת תקפ"ה, אז נטמן סמוך לציון הבעש"ט הקדוש.
 
בתקופת רבנותו, התפלל הרה"ק מאפטא בבית מדרשו, שכונה בפי יהודי העיר "דעם רבי'נס קלייזל", העומד סמוך מאוד לבית מדרשו העתיק של הבעש"ט (בו הקפיד להתפלל פעמיים בשנה).
 
לאחר השואה האיומה, בה הושמדה גם קהילתה היהודית של מז'בוז', נותר בית הכנסת על עמדו, אולם הפך להיות בית כיבוי האש של העיירה. פנים בית הכנסת נהרס, וכך הוא עמד בעליבותו במשך עשרות שנים.
 
לפני מספר שנים גאלה אגודת אהלי צדיקים את בית הכנסת והוא פונה מהריסות ומקירות שנוספו לו, אולם מחוסר תקציב הוא לא שופץ.
 
לפני כחודשיים, בעקבות תרומה של אחד מנדיבי עם, החלה אגודת אהלי צדיקים במלאכת שחזור בית הכנסת העתיק. יסודותיו חוזקו (באמצעות "זריקות" בטון), גגו יוחלף ולאחר שיעבור שיפוץ יסודי יוקם בו בית מדרש ובו ספריה חסידית ענקית ומפוארת ובה אוסף ענק של ספרי חסידות שיצאו במשך הדורות, למען רבבות העולים למז'בוז' במשך ימות השנה, לשפוך צקון לחש על ציון הבעש"ט הקדוש זיע"א ושאר יסודי עולם הטמונים בה.