יום שלישי ח' בניסן תשפ"ד 16/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

המונים הלכו אחר מיטתו של החתן הרב מרדכי ברגר ז"ל

כך זעק אביו של החתן ר' מרדכי ברגר ז"ל, בהלוויה המרטיטה שנערכה בבורו-פארק. וידאו ותמונות

יוסף פפר, ניו יורק כ"ב בחשון תש"ע - 09/11/2009 14:03
המונים מגיעים בימים אלה לנחם את משפחת החתן ר' מרדכי ברגר ז"ל, שנהרג בנפילה טראגית ממרפסת מלון בבורו-פארק בשבוע שעבר.
 
בהלווייתו השתתפו המונים ממכריו, קרוביו וחבריו, שלא מעכלים את שאירע, במיוחד כאשר מדובר בחתן בתוך ימי השבע ברכות שלו, שנפטר באורח טראגי.
 
למרות שהלווייתו נערכה בשעה מוקדמת של יום שישי, רבים באו ללוותו, מכל החוגים והעדות, ובהם אברכים, חסידים, אנשים מרי לב, נכים, חוזרים בתשובה, כולם מצאו לב פתוח אצל הנפטר, אשר למרות גילו הצעיר הספיק לקנות עבורו עולם חסד מלא.
 
לא היה אחד שלא דמע במשך הלוויה. כל אולם ההספדים של בנין בית הלוויות "שומרי החומות" היה מלא, וכך גם האולמות הסמוכים, עד לרחוב. רבנים חשובים הגיעו לתת לחתן המנוח את הכבוד האחרון. רבים תכננו להשתתף בשבת שבע ברכות של החתן, אבל אף אחד לא תכנן משהו אחר: להשתתף בהלווייתו קורעת הלב.
 
מסע הלוויה הפך למעמד קידוש שם שמים, לאחר דברי אמונה והביטחון בהשי"ת שנשמעו על-ידי המספידים, שבתוך הכאב הצער הנורא, הביעו את ה"כל מה דעביד רחמנא לטב עביד", והאמונה לעשות טוב וחסד לע"נ הנפטר.
 

ראשון המספדים היה הגאון רבי לייבל כ"ץ שליט"א, אשר קינן על חורבן בית בישראל, שעמד בסך הכל מספר שעות. הוא סיפר על היכרותו עם החתן, אביו ומשפחתו, שהיו ממשתתפי שיעורו וממתפללי בית מדרשו.
 
פרק שלם ואמונה וביטחון בהקב"ה לימד האבא הכואב, ר' שמואל ברגר, שעמד ליד ארון בנו, שרק לפני יומיים הובל על-ידו לחופה באושר רב כל-כך. קשה לתאר את הבכיות שנשמעו במהלך דבריו בתוך הקהל הגדול. כואב עד מאד היה לשמוע את זעקות השבר מתוך עזרת הנשים, שם עמדה גם הכלה, שבעוד קוראים לה כלה, היא קיבלה כבר גם התואר אלמנה, ה' ירחם.
 
האב, ר' שמואל ברגר, המוכר כאדם המכין מצגות למוסדות וארגונים רבים, הזכיר את המצגת הנפלאה שערך נגד לשון הרע, המוצגת בפני רבבות נשים בכל הריכוזים החרדים ביום תשעה באב. כן הזכיר את המצגת שעוררה סערה אודות ארגון "בוני עולם", שהביא לפרסום רב לארגון. כן המשיך לדבר על זכויותיו הרבות לזיכוי הרבים, ואז שאל: "זו תורה וזו שכרה?". קשה מאד לתאר את האווירה, כאשר גם אבן היה נימוח מהבכיות שנשמעו מהציבור. אך האבא, מלא אמונה, המשיך: כן, זו שכרה, זה השכר שהיה לי בן כזה, ואני אמשיך במעשי החסד.
 
בין כל העובדות שהראו את דמותו הטובה של הנפטר הצעיר, כפי שסיפר האבא על בנו: "נכנסתי אתמול לבית החולים ואמרתי רבונו של עולם, אני עושה בשבילך הכל, כל מה שאתה רוצה, רק דבר אחד תן לי בחזרה, את בני. אך הקב"ה רצה אחרת. עכשיו, שהאלוקים לקח אותו, לא אמשיך בדברים שקבלתי עלי? אמשיך עוד יותר. אני מבטיח לעשות עשרות דברים ולהפציץ את העולם עם פרויקטים כדי לנקום ביצר הרע, שהוא זה שאשם בכל זה.
 
אין את המילים לתאר בעת שהאב קרא את מכתבו של אמו של מרדכי ז"ל, כאשר כל מילה ומילה גורמת לכולם שוב לבכות, כאשר היא נפרדת מבנה האהוב אצלה ואצל כולם.
 
לאחר מכן הספיד חותנו הטרי של הנפטר, יבלחט"א הרב גוטמן, שדיבר דברים קצרים אך מרטיטים. בדבריו סיפר כי נשאל אתמול ע"י בתו הכלה, האם הוא חושב שזה עין הרע או סתם הגיעו קצו. "עניתי לה, שייתכן ששתי התשובות נכונות, אך אני איני שואל שאלות על הרבש"ע". הוא הביע נקודה חשובה באומרו, כשהלך לי טוב ב"ה, זכיתי לשנים טובות, לבית של ילדים טובים, לעסקים טובים. אנחנו אף עם לא שואלים למה הולך לנו טוב, אז כעת, כשהולך לנו לא כ"כ טוב, ג"כ לא נשאל שאלות 'למה' מהקב"ה.
 
לאחר מכן דיבר הרב משה מאיר ווייס, אשר ניסה לחזק את הציבור וכן את המשפחה האומללה. בתוך דבריו אזר אומץ לפנות לבעלי הלשון הרע, שהוציאו קולא דלא פסיק כאילו ח"ו החתן שם קץ לחייו, ח"ו, וסיפר שהחתן קם באמצע הלילה לאחר שלא הרגיש טוב, סיפר על-כך לאשתו וירד לקבלה בלובי המלון כדי לבקש אקמול. כשחזר לחדר – יצא לשאוף אוויר, איבד את הכרתו ונפל אל מותו.
 
אחרון המספידים היה הבעל מנגן, ר' יחיאל פוזן, מייסד המקהלה המפורסמת 'המזמרים', שהיה ידיד נאמן וחברותא של הנפטר. בבכיות נוראות הספידו, והביע את גודל הכאב של כל החברים, שהיה להם עד היום לב חם ופתוח לדבר, מי שעזר לכולם, כאשר כולם היו כ"כ שמחים בחתונתו ועכשיו הוא כבר מוטל לפנינו כמת. "זה היה המקום האחרון שחשבנו לראות אותך היום", אמר.
 
לאחר מכן יצא מסע הלוויה, כאשר מאות חברים ובני משפחה שבורים ורצוצים מלווים אותו בדרכו האחרונה. במוצאי שבת הגיע ארונות לארץ ישראל, והובא למנוחות במרומי הר הזיתים,
סמוך לציון סבו.
 

t,rud
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]
אתרוג
 [צלם]

 1. 2. למה כתוב תמונות ווידיאו
  שמיל 09/11/2009 14:45
  כשיש רק תמונות, (גם זה די, אך אני חשוב שמדובר בטעות).
 2. 1. די!!!
  ח ב ל 09/11/2009 14:27
  כמה שמנסים אי אפשר לשכוח מהטרגדיה הכ"כ קשה, ושהקב"ה יאמר לצרותינו די!!!