יום רביעי ז' בניסן תשפ"ג 29/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

ה'עדה החרדית' החלה בהפעלת מערך פיקוח חדשני על גידול הלולבים לקראת חג הסוכות של השנה הבעל"ט

מגדילים לעשות: משגיחי העדה החרדית כבר מתחילים להשגיח על גידול ארבעת המינים כדי למנוע מחסור צפוי בשנה הבאה

יוחנן וייסברג י"ח בחשון תש"ע - 05/11/2009 21:30
כאילו לא אך עתה נדמו קולות הלמות הפטישים ופירוק הסוכות, וכבר נערכת 'העדה החרדית' לחג הסוכות של שנת ה'תשע"א הבעל"ט. באסיפה מיוחדת של רבני הבד"צ שהתקיימה השבוע, הוחלט להרחיב את מערך כשרות הלולבים ולהגביר את הפיקוח על שלבי גידול הלולבים שיחל כבר מעונה זו בסימון ובפיקוח הדוק על מטעי הגידול וחוות הדקלים, פיקוח שיימשך במהלך השנה כולה וימגר לחלוטין בעיות של גזל, חילולי שבת ובעיות שונות שנתגלו בענף בשנים האחרונות, מה שהביא להצפת השוק בלולבים רבים שכשרותם למצווה מפוקפקת.

כזכור, בצעד מהפכני שווקו השנה לראשונה אלפי לולבים מהודרים במיוחד שזכו לפיקוח הדוק משלב הגידול ועד השיווק הסופי בנקודות המכירה. אלפי הלולבים זכו לביקוש בהיקף אדיר  בארץ ובקהילות חו"ל, מה שהביא לחיסול כל המלאי מוקדם מן הצפוי. בישיבת רבני הבד"צ הובאה חוות דעתם של גדולי ישראל שליט"א ומומחים מרחבי הארץ שלא הסתירו את שביעות רצונם מהפיתוח החדש שדורג השנה כלולב המהודר ביותר הקיים בשוק, בזכות הגידול המיוחד וההקפדות השונות.

השנה, עוד בערב החג, הצטברו על שולחן הבד"צ פניות של מגדלים שונים מרחבי הארץ המבקשים להצטרף להסדר הכשרות הקפדני. לאור הפניות התכנסו הרבנים לישיבה ממושכת בה התוו את מסלול הפיקוח ונקודות הביקורת במהלך השנה כולה. בישיבה הובאה חוות דעתם של מורי הוראה שחיוו את דעתם על הידורים הלכתיים שונים שישולבו בהליכי הגידול, ובעקרונות הפיקוח ההדוק. לאחר דין ודברים החליטו הרבנים על שורת הוראות קפדניות שנוספו כתנאי סף לפיקוח ההלכתי.

כמו כן, משגיחי הבד"צ החלו לסייר במטעים דרך קבע, כשהם עורכים גם ביקורי פתע בשבתות על ידי משגיחים השובתים באזור ומוודאים שלא נעשית כל מלאכה אסורה בשלבי הגידול השונים, ולא נעשה כל שימוש בחומרים חוצצים.

לדברי גורמים שונים המכירים את הענף מקרוב נראה, כי מהלך זה שהחל השנה ישנה לחלוטין את מפת השוק ויציב סטנדרט כשרותי חדש בענף ארבעת המינים.