יום שני י"ד בניסן תשפ"ד 22/04/2024
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

הפרוייקט הגדול ביותר מאז ומעולם לתיעוד ושיקום בתי עלמין יוצא לדרך

כ-1,500 בתי עלמין יהודיים באוקראינה יתועדו במטרה לשמרם ולשקמם בתמיכת גופים יהודיים בינלאומיים

יוחנן וייסברג ד' בחשון תש"ע - 22/10/2009 10:35
פרוייקט תקדימי, עצום מימדים, יוצא לדרכו בימים אלו, על ידי "המרכז הקהילתי של זיטומיר ומערב אוקראינה" בראשות הרה"ג ר' שלמה וילהלם שליט"א רב העיר ז'יטומיר ומערב אוקראינה, במימון ובחסות "פורום חברות הקדישא הגדולות בישראל": ברחבי אוקראינה פזורים מאות ואלפי ערים, עיירות וכפרים, בהם חיו חיים יהודיים תוססים במשך מאות שנים.

עד עלות הכורת על אדמת אירופה, ברבים מערי ועיירות אוקראינה, היו מרכזי תורה וחסידות, ומשכן לקהילות קודש מפוארות. אדמו"רים וצדיקים קדושי עולם, גאונים וצדיקים מצוקי ארץ רשמו את שמותיהן של עיירות אלו באותיות של זהב בספר דברי ימי העם היהודי. אולם לדאבון לב, המהפכה הקומוניסטית שדיכאה את היהדות באכזריות ובכח הזרוע, והשואה האיומה שפקדה את אירופה המיטו חורבן איום ונורא על קהילות קודש מפוארות אלו.

כך, פזורים כיום ברחבי אוקראינה מאות מאות של בתי עלמין יהודיים, בהם ספונים טמונים גדולי וקדושי האומה, צדיקים קדושי עליון וגאונים מפורסמים, רבנים ואדמו"רים- וקיומם כמעט ונשכח.

בתי העלמין סובלים מהזנחה מזעזעת, ולעיתים גם מפגיעה אקטיבית של ה"שכנים" האוקראינים, וברבים מהם כמעט ואין שום סימן היכר לכך שהמקום הינו בית עלמין יהודי, והינם בסכנת הכחדה מוחלטת.

על פי הערכת הגורמים העוסקים בעניין, ישנם ברחבי אוקראינה כאלף וחמש מאות בתי עלמין יהודיים, שרובם ככולם- למעט עשרות בתי עלמין מפורסמים שזוכים לביקורים תכופים של יהודים- הולכים ונעלמים בתהום הנשיה; ועל פי ההערכה, מדי חודש נעלם לפחות בית עלמין אחד, ונשכח בתהום הנשיה!
 
המרכז הקהילתי של ז'יטומיר הפועל מזה כעשרים שנה לשיקום וחיזוק קהילות ישראל במערב אוקראינה, כואב מזה שנים את מצבם המוזנח של בתי העלמין היהודיים, ואת כבודם המחולל של מתי ישראל.

המרכז יצר איפוא  שיתוף פעולה באמצעות הרב אלעזר גלבשטיין, סמנכ"ל חברא קדישא פרושים ירושלים עם "פורום חברות הקדישא הגדולות בישראל", בראשות המנכ"ל עו"ד זאב רוזנברג והנהלת הפורום - החליטה על ביצוע פרוייקט יומרני וחסר תקדים, לשימורם ושיקומם של בתי העלמין באוקראינה, כשבשלב הראשון- שימשך ע"פ התכנית במשך כחצי שנה- יתועדו כל בתי העלמין היהודים באוקראינה בתיעוד מדוייק ופרטני, ברישום מפת ביה"ע ומצבו הפיזי, וצילום המקום מכל זוית אפשרית.
מדובר בפרוייקט תיעוד ורישום פרטני במיוחד, במסגרתו ימולא טופס הכולל מאה פרטים טכניים על אודות בית העלמין כמו: החל מאיזו שנה קברו במקום, תקופת פעילותו, גודל שטח ביה"ע, מספר הקברים במקום, מצבו הפיזי, ועוד ועוד.
החומר התיעודי יאגר בארכיון מיוחד, נגיש לציבור הרחב, ואף יפורסם בבמות שונות. בנוסף, יוקם אתר מקוון שיאגור את כל המידע, וכל מי שירצה יוכל להיחשף למידע הרב שיאגר באתר.
עם השלמת תיעודו של כל בית העלמין, ימונה נציג מקומי שיעקוב אחר ביה"ע, וידווח למשרדים בז'יטומיר על כל התפתחות בשטח; מה שעשוי למנוע התנכלויות ופגעי הזמן המעלימים עוד ועוד בתי עלמין.
 
על ביצוע הפרוייקט אדיר המימדים והתקדימי הופקד המרכז הקהילתי של זיטומיר ומערב אוקראינה. לצורך כך, נפתח משרד מיוחד שיפעל כאגף עצמאי נפרד, אשר ירכז את הפעילות המסועפת בכל רחבי אוקראינה.

פתיחתו של המשרד צויין במעמד רב רושם, בהשתתפות הגורמים המפעילים: הרה"ג רבי שלמה וילהלם שליט"א, וראשי ועסקני הקהילה היהודית בז'יטומיר, ונציגי "פורום חברות הקדישא הגדולות בישראל" – הרב אלעזר גלבשטיין, סמנכ"ל ח"ק פרושים ירושלים והרב אברהם מנלה, מנכ"ל ח"ק גחש"א תל-אביב, שייצגו את ה"פורום" ואת עו"ד זאב רוזנברג, מנכ"ל הפורום. לצידם, השתתפו במעמד החשוב בכירי הממשל האוקראיני, ראשי ונציגי ארגונים יהודיים בינלאומיים כמו הג'וינט, קרן פלדמן, הרב ישראל מאיר גבאי מ"אהלי צדיקים", ואורחים נכבדים.
 
את המעמד פתח הרב וילהלם, שציין בדבריו כי היוזמה לא באה כתחליף לפעילות הקיימת המתנהלת ע"י ארגונים שונים, אלא אדרבא – בכדי לחזק את הפעילות הקיימת, לתאם בין הגופים השונים ולסייע להם, ולשמש כמערכת ריכוז ותיאום למען המטרה המשותפת: השבת כבודם של שוכני עפר.
 
אחריו נשא דברים השר הממונה על הדתות במחוז ז'יטומיר, שכנציג השלטון הביע את נכונותם של כל גורמי השלטון להגיש את העזרה הדרושה ולסייע לפרוייקט החשוב.
 
מנהל המשרד מטעם הקהילה, הציג בפני הקהל את שיטת העבודה, המבוססת על תכנית סדורה ומוגדרת עם לו"ז מוגדר מראש, בכדי להגיע אל התוצאות המקוות.
 
את דבר ה"פורום" הביאו נציגיו, הרב גלבשטיין והרב מנלה, שכל אחד מהם בדרכו עמד על חשיבות הפרוייקט ונחיצותו, ודרבון הגורמים הרשמיים לקחת חלק בפרוייקט החשוב.
עם כלות שורת הנאומים, קבע הרב יצחק דב גלבשטיין – מחברי ח"ק פרושים ירושלים – את המזוזה בפתח המשרד; ותיכף ומיד החלה העבודה המעשית במשרד, בלא להמתין אף רגע מיותר...
 
היוזמים מקוים שההד הציבורי הרחב יחזק את מעמדם של בתי העלמין היהודיים באוקראינה, ויצמצם את הנסיונות להחרים ולשדוד את אדמות בתי העלמין, וימנע חילול כבודם של שוכני עפר.

  []