יום רביעי ז' בניסן תשפ"ג 29/03/2023
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

שמחה כפולה בחמלניצקי שבאוקראינה

אירוע מרגש של גאולת ספרי התורה מארכיון המרכזי ושיפוץ בנין בית הכנסת בחמלניצקי שבאוקראינה

יוחנן וייסברג כ"ז בתשרי תש"ע - 15/10/2009 21:33

הפעילות והשמחה, ששררה בקהילה היהודית בעיר חמלניצקי באוקראיינה בחודש תשרי האחרון, כבר לא הייתה כמוה זה עשרות שנים. כל זאת ועוד, בזכות בית הכנסת שחודש ונחנך ימים ספורים לפני כניסת השנה החדשה.

בית הכנסת הממוקם במרכז העיר, הוא היחיד ששרד מאז הוא נבנה לפני 120 שנה, ע"י יהודי העיר, שהיוו באותם ימים חלק מכריע בעיר, שידעה ימים טובים, אך מאידך סבלה רבות ממעשי פוגרמים ועד תקופת מלחמת העולם השניה, עת הושמדו רוב רובם של אלפי יהודי העיר הי"ד.

מאז בואו של רב העיר ושליח חב"ד הרב יהושע רסקין, עבר על העיר מהפך רוחני אדיר, ומוסדות תורה, חינוך וחסד קמו מעפר והוחזרה עטרה ליושנה.
לאחר מאמצים מרובים, זכה רב העיר הרב רסקין לשפץ את בית הכנסת הוותיק, ביסועו של ראש הקהל מר איגור רטושניי, שליבו חם בקרבו למען יהודי ויהדות חמלניצקי ובתרומת יהודי העיר, והנגידים מר רבינוביץ ומר קלומוייסקי.

כמו כן, התקיים במהלך ימי חודש תשרי, אירוע מרגש ביותר, עת קיבלו חזרה כמה ספרי תורה מהארכיון המחוזי בחמלניצקי, לאחר מאבק ממושך להשבת הספרי תורה למקום הטבעי.

המאבק נוהל בידי רב העיר הרב רסקין, יחד עם רבה של העיר ז'יטומיר ומערב אוקראיינה הרב שלמה ווילהלם, בסיוע איש העסקים מר משה אנפולסקי.

בית הכנסת בחמלניצקי לפני השיפוץ [צלם]
הרב רסקין ונציג הארכיון בחמלניצקי בהשבת ספרי התורה [צלם]
תהלוכת ספרי התורה שהושבה לקהילה היהודית [צלם]
בית הכנסת בחמלניצקי לאחר השיפוץ [צלם]