יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

האסירים היהודים בכלא הרוסי בנו בעצמם את הבימה והעמוד לתפילות הימים הנוראים

התרגשות: בית כנסת קבוע נחנך בכלא מרוחק ברוסיה, שנבנה על-ידי האסירים היהודים הכלואים במקום

יוחנן וייסברג ה' בתשרי תש"ע - 23/09/2009 20:46
התרגשות גדולה אחזה ימים אחדים לפני כניסת החג, בכלא שבמחוז ארכאנעלסק, הנמצא שמונה-מאות ק"מ ממוסקבה, שם נחנך בית כנסת קבוע, באישור שירות בתי הסוהר המקומי, זאת לאחר  שהאסירים היהודים שיפצו בכוחות עצמם חדר שהוקדש להם למטרה זו, ואף בנו בימה, עמוד לשליח-ציבור ועוד.
 
הרב הצבאי הרב אהרן גורביץ קבע מזוזה בפתח בית הכנסת. הטקס נערך  בהשתתפות מפקדי הכלא והאסירים היהודים.
 
כזכור, בפגישה שהתקיימה לפני כחודשיים בין רבה הראשי של רוסיה הגר"ב לאזאר שליט"א לבין נשיא רוסיה מר דימיטרי מדוודב, סוכם על הרחבת הפעילות היהודית בין אלפי החיילים היהודים בצבא רוסיה, וכן בבתי הכלא הפזורים ברחבי רוסיה.
 
ואכן התקיימו מניינים בראש השנה במחנות צבא רבים, כאשר החידוש היה מנייני התפילה בבתי כלא שונים, בהם כלואים יהודים אזרחי רוסיה.
 
בכלא זה, כמו בעוד רבים שכאלו, בנוסף להרבה מחנות צבא, נשלחו בערב החג, תלמידי הישיבה הגדולה במוסקבה, לשמש כשליחי ציבור ולניהול סעודות החג, שהתקיימו באווירה והתרוממות הרוח.
 
בערב החג נשלחו למקומות אלו מטעם "איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים", טליתות, מחזורים ושאר תשמישי קדושה.
רב הכלא בקביעת המזוזה [צלם]