יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

ההלוואה הוחזרה בשעת הקבורה

שד"ר הלווה לפני שנים כסף לראש מוסד תורני. ההלוואה הוחזרה במלואה באורח פלאי בפטירתו של השד"ר

יוחנן וייסברג ד' בתשרי תש"ע - 22/09/2009 16:35

זהו סיפור מיוחד של השגחה פרטית, עזרה וסיוע לזולת, וחסד של אמת. יהודי בעל תשובה שהתגורר באחת הקהילות היהודיות באירופה, שימש כשד"ר במדינה בה התגורר, למען אחד ממוסדות התורה בישראל. היהודי, שהיה חבר בקהילה המקומית, אסף בזמנו הפנוי כסף למען המוסד.

באחד הימים פנה אליו ראש המוסד, סיפר לו כי הוא זקוק בדחיפות לסכום כסף מסויים ושאל אם יש לו אפשרות ללכת ולהתרים בדחיפות כמה נדיבי עם. השד"ר לא חשב פעמיים והשיב לראש המוסד, כי יש ברשותו בדיוק את הסכום הדרוש וכי באפשרותו להלוות את הסכום "עד שירווח".

וכך חלף זמן רב. השד"ר לא דרש את כספו שניתן בהלוואה, והוא אף המשיך לאסוף כסף עבור המוסד התורני בארץ. הוא אף הגיע לביקורים רבים בביתו של ראש המוסד בארץ ישראל, במיוחד בחגים. כספי ההלוואה, יש לציין, לא הטרידו אותו במיוחד.

כעבור מספר שנים חלה האיש, חזר לאיתנו ובחודשים האחרונים שוב חלה את חוליו האחרון, ממנו לא קם. הוא נפטר לפני מספר שבועות בארץ מגוריו. בני הקהילה, שם התגורר, דאגו לכל סידורי הלוויה והטסתו לארץ לקבורה, בהתאם לצוואת האיש.

במקביל, עסק ראש המוסד התורני בישראל בסידורי הלווייתו וקבורתו בארץ, בתיאום עם בני הקהילה בחו"ל. הוא איתר את החברא הקדישא בירושלים שתעסוק בסידורי הלווייה והקבורה, ואף קבע איתם את הסכום עבור כך.

בתום הלוויה סיפר ראש המוסד התורני לאחד מבני משפחתו, כי בשעתו הילווה מהשד"ר, ידיד המשפחה, סכום כסף, שלא הספיק להחזירו. השניים ניסו לחשב את סכום ההלוואה שניתנה במטבע אירופאי, מול עלות סידורי הלוויה והקבורה, ששולמו במטבע האמריקני, וראה זה פלא: עלות סידורי הלוויה הגיע לאותו סכום אותו היה חייב לשד"ר, בגין ההלוואה.

 1. 1. מרגש מאוד [לל"ת]
  רחלי 23/09/2009 11:01