יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

יהודי חבר העמים ערוכים לקראת השנה החדשה הבעל"ט

איגוד הקהילות ברוסיה הפיץ לקהילות היהודיות מחזורים, סידורים, תהילים, לוחות שנה ועוד

יוחנן וייסברג כ"ז באלול תשס"ט - 16/09/2009 21:41
בימים אלה, מציינים בעולם עשרים שנה, מהנס הגדול של דורנו עם פתיחת שערי ברית המועצות לשעבר, והאפשרות לפעול בקרב מאות אלפי היהודים שעדיין נמצאים במדינות חבר העמים, אשר ב"ה בהמשך מופלא לפעילות היהודית המחתרתית שהייתה קיימת במקומות אלו, במשך עשרות שנים, בהם 'זכו' אותם פעילים ושלוחים קדושים להיגלות לסיביר ולסבול רבות 'בעוון' הפעילות היהודית באותם שנים.

כעת, לקראת השנה החדשה, הוגברה הפעילות הכללית ע"י איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים, הפועלת במשך כל ימות השנה בין כל חמש מאות הקהילות היהודיות במדינות ברית המועצות לשעבר, באמצעות שלש-מאות שלוחי חב"ד, הפועלים באופן קבוע במקומות אלו.

מחזורים, סידורים, ספרי תהלים, טליתות ועוד תשמישי קדושה רבים, הם חלק ממערך המשלוחים שהתקבלו בכל הקהילות. בנוסף לכך הוציאה לאור הרבנות הראשית לרוסיה "מדריך הליכות ומנהגי חודש תשרי", שנכתב בעברית וברוסית.  גם לוח שנה מפואר, עם כל הזמנים ומידע על חגי ישראל הודפס כמידי שנה והופץ בין כל הקהילות.

על פי המסורת דאגו בחבר העמים גם לסלי מזון ליהודים נזקקים, שכלל בין היתר, עופות, דגים, יין, מיץ ענבים, דבש, תפוחים ועוד מוצרי מזון בסיסיים בכשרות המהודרת של הרבנות הראשית לרוסיה. לילידם חולקו בגדים, נעליים ומצרכי מזון רבים לחג.

מאיגוד הקהילות בראשותו של רבה של רוסיה הגר"ב לאזאר שליט"א נמסר "אנו פועלים למען היהודים הרבים המתגוררים ברחבי רוסיה, כדי שלא יחסר להם דבר, ושיוכלו להגיע למאות בתי הכנסת ולהתפלל ללא דאגות מיותרות".