יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

רבים ליוו את הגאון רבי בצלאל מעיני זצ"ל רבה של מגדיאל למנוחות

בהלוויה השתתפו רבים ובראשם רבנים ראשי ישיבות., נטמן בפתח אהל אביו זצ"ל בבית העלמין במגדיאל

שלמה טיקוצינסקי י"ט באלול תשס"ט - 08/09/2009 05:44

המונים השתתפו בהלוויתו של הגאון רבי בצלאל מעיני זצ"ל, נצר למשפחה מפוארת, בן לאביו ר' דוב מעיני זצ"ל, רבה הוותיק של מגדיאל.

אביו היה מתלמידי חברון וממקורבי הסבא מסלבודקה, מפארי גידולי ישיבת סלבודקה-חברון. שמו הלך לפניו כאחד המיוחדים, ולזקני הדור זכורים אותם לילות כאשר ישב עם בחורי הישיבה וזימר משירי ליטא העתיקים. השיר המזוהה עמו ביותר היה 'אל תירא', במנגינה הליטאית הנושנה, וכן השיר המופלא 'אעברה נא' - תחנוני משה רבינו.
 
ר' בצלאל ינק מאביו כישורים אלה, אלא שהתייתם בגיל 7 מאביו, ומאז נצר את מורשתו בלבו. עד ליום בו התמנה לרבנות מגדיאל תחת אביו. למד בישיבת פוניבז' והתקרב לגדולי הדור, שחיבבוהו מאד, רבים ממוקירי זכרו האהוב של אביו הגדול, ראו בו בבואה שלו.
 
כשגדל ר' בצלאל, נישא לבת ר' ישעיה בלוי מירושלים, והחל ללמוד וללמד. הקים את מפעלו הגדול 'רש"י השלם' - במכון אריאל. שנים רבות עמד בראש המפעל, בראש קבוצת תלמידי חכמים שהגיהו, השוו, ובדקו כתבי יד, והוציאו דבר מתוקן מתחת ידיהם. הכל תחת שרביטו הנאמן של ר' בצלאל. כל יודעיו זכרוהו כתלמיד חכם, איש נעים הליכות, מסביר פנים, טוב לשמים וטוב לבריות.
 
לפני 15 שנה עלה על כסא אביו במגדיאל, ומאז החלה תקופת פריחה למושבה הנושנה. הוקמו שיעורי תורה, תפילות ואירועי חגים, בהם נטלו חלק מאות תושבים. 

מאות מתושבי מגדיאל, קרובים ומכרים, באו לחלוק לו כבוד אחרון. מסע ההלויה יצא מבית הכנסת המרכזי, מעון משכן אביו הגדול הגאון רבי דוב זצ"ל, ומשכן שיעוריו של רבי בצלאל בשנים האחרונות. מיטתו הוכנסה לבית הכנסת, וספדו לו בזה אחר זה, רבנים, בנים, חתנים ואנשי מפתח במושבה.

לאחר מכן יצאה ההלוויה לכיוון בית העלמין הישן במגדיאל, מקום שם טמונים אבותיו. הוא נטמן לצד 'אוהל הרב' בו טמונים אביו ואמו, וכן סבו מקדושי השואה, שאביו העלה ארצה בזמנו, ערך לו הלוויה רבת משתתפים, והספידו מרורות. אביו הגאון ר' דוב ביקש להטמן על יד אפר הקדושים, ואכן כך נעשה וסביבם הוקם 'אוהל הרב'. המקום הפך בשנים האחרונות לתל תלפיות לבקשת ישועות, ורבים מספרים כי נושעו בקברו של ר' דוב ממגדיאל.
 
בהלוויתו היום מיררו תושבי מגדיאל בבכי. זקנים לצד צעירים, אשכנזים, תימנים, פועלים קשי יום ופנסיונרים, כולם אהבו את הרב מעיני וחשו כלפיו קשר רגשי מיוחד. ואכן, ר' בצלאל נתן את כל כולו למגדיאל שלו, פרי מעשה ידי אביו הגדול, שהקים אותה מעפר לפני שבעים שנה, והיה אהוב על הכל ומסביר פנים לוותיקים ולעולים חדשים, לחילוניים ולדתיים.
 
ר' בצלאל כתב חידושים רבים, הקדמתו המופלאה לכרך הראשון של 'רש"י השלם' ראויה ללימוד ולעיון. רק לאחרונה השלים חיבור על עניני חנוכה.
בנוסף, כמוהו כאביו, נחון בקול ערב, וכאשר נשא קולו בשיר כולם הקשיבו רוב קשב. לפני כמה שנים, כאשר התגלתה אצלו המחלה, מיהרה אחותו מרת מנוביץ מירושלים, והפיקה דיסק ובו שירי ר' בצלאל, השר משירי ליטא העתיקים שהיה שר אביו ר' דוב. המפעל עורר הדים רבים, בעיקר בקרב וותיקי ישיבת חברון הזוכרים עוד את שירי אביו ר' דוב, בתוכם 'אל תירא' המפורסם. 
 
אתמול (ב') לפנות בוקר השיב ר' בצלאל את נשמתו לבוראו, לצלילי ה'אל תירא' שהשמיעו בניו וחבריו על יד מיטתו. נטמן על פתחו של אוהל אביו, כשומר פתחי אביו, כמי שחי על מפתן אוהלו של אביו במשך כל חייו, כך המשיך את מפעלו, וכך נטמן למרגלותיו.


שלמה טיקוצינסקי
משא ההספדים [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
 [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
 [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
חלק מהקהל במסע ההלוויה [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
 [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
מגיעים לבית העלמין [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
 [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
 [צלם]
שלמה טיקוצינסקי
למרגלות האהל הזה נטמן המנוח [צלם]