יום שלישי י"ג בחשון תשפ"ב 19/10/2021
חפש
 • טורקיה על המשט: תקרית בין ידידות

  דיפלומטים טורקיים שהגיעו לוושינגטון הסבירו, כי טורקיה תמשיך לנהל יחסים דיפלומטים קרובים עם ישראל, וכי היא רואה את תקרית המשט כ"תקרית בין ידידות". ההבהרה מגיעה על רקע אזהרתו של אובמה לארדואן

  להמשך...

בראי היום

 • חג הסוכות

  Nati Shohat

  חג הסוכות משופע במצוות רבות, מצוות סוכה מצוות ארבעת המינים ומצוות שמחת החג, מצוות חג זה חביבות ביותר על עם ישראל שמזיל מאונו והונו לקיים את מצוות החג בהידור.

  למאמר המלא...

מקומון

 • מי מתנכל למשרד התברואה?

  שמואל בן ישי - חדשות 24

  גורמים עוינים הציתו אש זדונית שכילתה את משרד אגף התברואה בעיריית ירושלים. המשטרה בודקת את הקשר בין המקרה למקרי האלימות האחרים שנראו בימים האחרונים בירושלים

  לכתבה המלאה...

נסיונות

 • וויתרתם? תקבלו

  לכתבה המלאה...

מקום ואתר

 • הכל אודות ים המוות

  Yechiel

  בימים האחרונים מנפץ מד"א את התובנה, לפיה אי אפשר לטבוע בים המלח, בגלל הציפה שבו. מסתבר שהסיבות לטביעה בו הן אחרות לגמרי, ורק השנה מת בו אדם אחד. יחיאל בראון מספר הכל אודות הקבר הכי נמוך בעולם. מרתק

  לכתבה המלאה...

הצטרף לרשימת תפוצה

נא הכנס מייל תקני
הרשם
הצטרפותכם לרשימת התפוצה – לכבוד היא לנו, בקרוב יחד עם השקתה של מערכת העדכונים והמידע תעודכנו יחד עם עשרות אלפי המצטרפים שנרשמו כבר.
בברכה מערכת 'עולם התורה'

אנ"ש

עיריית גורליץ שבפולין תגביר פיקוחה בשטח בית העלמין

עצמות וגולגולות שנתגלו לאחרונה בבית העלמין הובאו לקבורה בעקבות פעילות הרב מושקוביץ מצאנז

יוחנן וייסברג י' באלול תשס"ט - 30/08/2009 11:56
הרב מאיר יהודה מושקוביץ, מראשי קהילת צאנז בבני ברק, שכיהן בעבר כחבר מועצת העיר, אינו יודע מנוח בעסקנותו לשם שמים. גם לאחר שהשלים לפני מספר שנים את גילוי ושיחזור מקום קבורת מרן הרה"ק רבי צבי מרודניק זי"ע - בנו של מרן הרה"ק רבי ברוך מגורליץ זי"ע, בן הרה"ק מרן הדברי חיים מצאנז זי"ע, ואביו של כ"ק מרן אדמו"ר מצאנז זי"ע - באהל הצדיקים אשר במעלה הר בית החיים בעיר גורליץ שבפולין, הוא אינו נח ואינו שקט. מתקופה לתקופה הוא מגיע במיוחד לגורליץ וממשיך לפעול למען שימור האהל, שיקום בית החיים ודרכי הגישה לאהל הצדיקים.

בירחון "צאנז" של חודש אלול שיצא לאור אמש, מדווח, כי במשך עשרות שנים מאז ההרס והחורבן שזרעו במקום הנאצים ועוזריהם ימ"ש בשנות השואה, לא נודעו מקומות הקבורה המדוייקים של הצדיקים באהל שבגורליץ. מחדשי האהל והקברים לאחר השואה אספו את שרידי המצבות של הצדיקים והעמידו את הציונים מחדש, אך זאת רק מתוך הערכה כי אלו המקומות בהם טמונים הצדיקים.

לפני מספר שנים נטל הרב מאיר יהודה מושקוביץ משימת קודש, לשפץ את אהל הצדיקים בגורליץ, לשחזר את המצבות ולבדוק את המיקום המדוייק של הקברים. הוא נכנס לנושא בכל להטו, ולאחר שקיבל את הסכמתו של כ"ק מרן אדמו"ר מצאנז שליט"א, שהורה לו להתייעץ בכל פרט עם גדולי הפוסקים שליט"א, יצא לדרכו ולמשימתו רבת האחריות והחל לפעול. פעמים רבות עשה הרב מושקוביץ את הדרך ממקום מגוריו בבני ברק לעיר גורליץ שבפולין, ואכן בסיעתא דשמיא לאחר מאמצים רבים עלה בידו לפענח ולגלות את סדר הקבורה המדוייק באהל, שהוא כך מימין לשמאל: קבר הרה"ק רבי צבי מרודניק זי"ע, קבר הרה"ק רבי מגורליץ זי"ע, מקום פנוי, וקבר חתנו הרה"ק רבי פנחס חודורוב זי"ע אב"ד זעביא.

לאור קביעה זו מיד דאג הרב מושקוביץ ליציקת הציונים על הקברים במקומם הנכון. כן השקיע כוחות רבים וכספים רבים למען שיפוץ כל האהל. בכך לא תמה פעילותו. מעת לעת הוא מגיע למקום ופועל להתקנת תאורה בבית החיים ובאהל הקדוש, התקנת גג חדש לאהל וסידור דרך גישה חדש מצדו העליון של בית החיים. לשם כך אף נפגש כבר מספר פעמים עם ראש עיריית גורליץ וצמרת משרדו, שגם עלו יחד עמו לשטח כדי לעמוד ולבדוק מקרוב את מצב הענינים בשטח.

הרב מושקוביץ שב בימים אלו מנסיעה נוספת לגורליץ. כאן שהה ביום ט"ו מנחם אב ועלה לציון הקודש של הרה"ק מרודניק זי"ע ביום ההילולא, יחד עם קבוצת חסידים. הגשם העז שניתך ביום זה לא מנע מהם את העליה לציון והם שפכו שיח באמירת תהלים ליד ציון הקודש משך שעה ארוכה. לאחר מכן אף למדו משניות במקום ואמרו קדיש.

עם שובו סיפר, כי בעזרתה של עיריית גורליץ כבר הופקעו חלקים גדולים מהשטח בצדו העליון של בית החיים, עליו אמורה להיסלל הדרך החדשה לבית החיים ולאהל הצדיקים. עם גמר הסלילה יקל הדבר את העלייה הקשה כיום לאהל, ואף יותקנו במקום שירותים וברזיות. התוכניות האדריכליות כבר מוכנות ואושרו על ידי העירייה ומהנדס העיר.

הוא גם מספר, כי בביקורו זה עתה בגורליץ, גילה כי בין עצי וקוצי היער הסבוך לא הרחק מן האהל, נמצאים קברים שיד הרשעים לא נגעה בהם והם נותרו שלמים. בעקבות כך פעל תיכף לניכוש העצים והקוצים הסבוכים, והמצבות נתגלו. הוא אומר כי עדיין לא השלים את מלאכתו, ובתכניתו בעלייתו הקרובה להמשיך ולפעול לניקוי האיזור כולו ולגלות כל אשר מוטמן בין העצים והקוצים. בוודאי עוד קברים שלמים ורבים באיזור - הוא אומר.

מאידך אומר הרב מושקוביץ בכאב, התמוטטות של חלק מההר עקב הגשמים, גרמה שנפערו קברים, וגולגולות ועצמות החלו להתפזר במקום. לאחר התייעצות דחופה עם רבנים פוסקי הלכה, נרתם הרב מושקוביץ על אתר למלאכת הקודש, כשלעזרתו ניצבים חתנו הר"ר ישכר דוב מסינגר ובנו הר"ר יצחק אייזיק. הם החלו באיסוף העצמות מתוך מסירות נפש. שעות רבות ארכה המלאכה הקשה, כשהם כורים 2 קברים חדשים, בהם הטמינו את הגולגולות והעצמות.

גם הפעם נפגש שוב הרב מושקוביץ עם ראש העירייה, עם סגנו ועם מהנדס העיר, והללו הודיעו לו כי יסייעו להידוק השמירה בבית העלמין וכן יגבירו את הפיקוח באיזור, כשבד בבד ימשיכו לסייע להכשרת תוואי הכביש העליון לבית העלמין. לדבריו, השתכנעה עיריית גורליץ כי שימור המקום ימשוך תיירים ועל כן הם החליטו לסייע ולעזור ואף ישתתפו בשיפוץ האהל וסביבתו. כן הוא מציין, כי העירייה אמורה בקרוב להפקיע את הבנין העתיק בו שכן בעבר בית הכנסת הגדול בגורליץ, שלדאבוננו כיום התנחלו בו זרים, ויהפכוהו למרכז יהודי. גלעד לעיר בה היתה בעבר קהילה יהודית-חסידית גדולה ומפוארת ושמה הלך לפניה.

גליון צאנז
ההר בו שוכן בית החיים בגורליץ, במעלה ההר נמצא אהל הצדיקים
צלם

גליון צאנז
באמירת תהלים ליד ציון הקודש של הרה"ק מרודניק זי"ע באהל שבגורליץ, ביום ההילולא ט"ו מנחם אב השנה צלם

גליון צאנז
חלק מהקברים שנתגלו לאחרונה בין עצי היער בבית החיים בגורליץ צלם

גליון צאנז
הרב מאיר יהודה מושקוביץ מבקר בבנין בו שכן בעבר בית החינוך החסידי בעיר גורליץ צלם